Yalan Söylemek Her Zaman Yanlış mıdır? - Serkan Hüseyin Atay
Kayıt Dışı

Yalan Söylemek Her Zaman Yanlış mıdır?

Baba filminde kadın sorar: “Sen mi?”

Film, hayır cevabı ile biter. Kadın bir oh çeker.

Bir sonraki baba filminin ilki kadar ilgi çekmemesinin ikincisinde adamın karısına yalan söylememesi gösterilir.

The Bank Job filmi, Devlet, mafya herkes esas oğlanın peşinde ama o karısının yanına dönüyor. Olayları anlatıyor. Tüm İngiltere adamın peşinde ama kadının merak ettiği tek şey vardır. O kadınla yattın mı 😊 Bu durum fıkra olarak anlatılır ama filmde gösterildiğine göre gerçek payı var, zira film çok gerçekçiydi. Yalan söyler söylemez kadın adama vurmaya başlıyor. Adam kendisini terk edebileceğini söylüyor. Para ile ülkeden kaçmasını vs. söylüyor. Niye? Çünkü doğruyu söyledi. Yalan söylese belki de ne yaparlar diye konuşacaklar.

Robin Hood filmi, kral askerlerinin arasına karışır. Onurlu ve zeki bir asker arar. Russel Crow’u biri ile kavga ederken görür. Kral’ın yardakçısı kapişon giymişin kişinin kral olduğunu bağırır ve herkes kavgayı bırakır ve diz çöker. Kim başlattı kavgayı. Ben. İşte size güvenilir bir asker. Peki söyle bakalım. Bu savaşım halkıma bilmem ne bilmem ne? Hayır efendim. Bu haçlı seferi acıdan başka bir şey getirmeyecek. Bakın, hem cesur hem güvenilir biri.

Filmdeki sahne orada kesiliyor. Bizimkiler tahtalara bağlı olarak görülüyor 😊 kral pek sevmemiş bu cevabı. Oysa esas oğlan soytarı gibi yapsaydı ve yalan söyleseydi, hapis görmeyecekti.

Niye film örneği?

Çünkü filmler hayatın aynasıdır.

İnsanlar, filmde ne varsa aynı davranışları gerçek hayatta sergilemekteler.

Yukarıdaki üç örneğin ikisinde insanlar yalan söylemiyor. Fakat gerçek hayatta söylenen yalan sayısının bilinçli ya da bilinçsiz olsun günde yaklaşık 200 civarıdır. Yalan ya da değil bilmiyorum fakat verilen istatistik bu. Düşününce doğru olabileceği görülüyor zira insanlar su içer gibi yalan söyleyebiliyor. Anlaşılan o ki filmlerden epey bir ders almışlar.

İnsan ne zaman yalan söylemeye başlar?

İnsanlar altı yaş civarında hayatları boyunca söyleyecekleri yalanların provasını yapar gibi çok çok fazla yalan söyleyip yalan söylemenin tepe noktasını gösterirler. Bu alışkanlık orta yaşta devam eder. Bu yaşlar dışında da insanlar yalan söylüyor.

Yalan yüksek olasılık bir iç güdüdür.

Derler ki yalan söylemeyen tek bir insan yoktur. Bu gerçekse yalan söylemek bir iç güdüdür çünkü türün bütün bireylerinde görülüyor.

Yalan söylemek her zaman yanlış mıdır? Su içmek her zaman yanlış mıdır? Eğer insan iç güdü gereği yalan söylüyorsa aynı su içmek gibi o zaman her zaman su içmek de yanlış olmalıdır.

Dinde yalan söylemek her ne kadar kötü bir şey olsa da yedi büyük günahtan biri değildir. Hatta kıyaslama bile yapılır. Yalanın çok kötü bir şey olduğu anlatılmaya çalışılır. Bir kişinin Cuma namazını üç kez üst üste kaçırması günah denir fakat bu kişinin kendine yaptığı bir fenalıktır. Oysa bir yalan tüm toplumu olumsuz etkileyebilir. Bu yüzden yalanın çok kötü bir şey olduğu salık verilir. Yine de yalanın yedi büyük günahtan biri değildir çünkü insanın dinen üç halde yalan söylemesi tavsiye edilir.

Bir insan eğer birinin hayatını kurtarabilecekse veya savaşta düşmanı yanıltabilecekse yalan söyleyebilir.

Bir insan karı kocanın veya birilerinin arasını bulabilecekse yalan söyleyebilir.

Koca veya karı aile dirliği için yalan söyleyebilir.

Bu üç hal olmasaydı yalan söylemek her zaman yanlıştır denebilirdi fakat artık böyle bir olasılık yok. Yine de söylemek gerek ki yalan söylemek bu üç hal dışında her zaman yanlıştır. İnsan yalan söylememenin bir yolunu her zaman bulabilir.

***

Her insan yalan söyler fakat hiç kimse yalan duymak istemez.

Bu ilginç duruma benzer bir durum daha var.

Bir gün sözü geçen biri konferans salonunda aynen şöyle seslendi: “Hepiniz cennete gitmek istiyorsunuz, ama hiçbirinin bugün ölmek istemiyor, değil mi?” yalan da böyle bir şeydir. İnsanlar yalandan nefret ediyor. Ama söylerken değil duyarken.

Yani insan arabasıyla trafiğin içine dalıyor. Trafikten nefret ediyor ama +1 trafik oluşturmaktan geri kalmıyor.

Arkadaş arkadaşına yalan söyleyebilirken kesinlikle duymak istemiyor.

Baba çocuğuna yalan söyleyebiliyor ama çocuğundan kesinlikle duymak istemiyor.

Pazarcı müşteriye söyleyebiliyor ama müşterinin ona söylemesini hiç istemiyor.

Dost, dostuna yalan söyleyebiliyor ama yalanı dostundan asla duymak istemiyor.

Maden kimse kimseden yalan duymak istemiyor, insan niye yalan söyler ki?

Hele ki yalan söylememek müthiş bir ferahlık veriyorken…

Yalan söylememek kadar güzel bir şey yok.

İnsanın yalan söylemesi için gününün çoğunun boş olması gerek sanırım. Çünkü söylenen yalanların açıklarını kapatmak için kişinin mesai harcaması işten bile değildir. Sürekli yalan söylediği bilinen pek çok insan vardır.

İnsanın yüzüne baka baka yalan söylerler. Onlar için nefes almak gibi bir şeydir. Bir insan çevresindeki herkese kendisini en güvenilmez göstermek için niçin yalan söyler. Niçin dışlanmak için doğru dışında her şeyi boca eder? Neden insanları aldatmayı tercih eder?

Bunlar bir yana insanlar sürekli yalan söyleyenlere tahammül edebilirler. Bu da yalan söylemenin her zaman yanlış olmadığını örnekler. Öyle olsaydı insanlar yalan söyleyenin yüzüne bir daha bakmazdı.

Din kültürü öğretmenim ortaokulda yalan çok kötü bir şey olduğunu o kadar güzel öğretti ki toplumda hiç kimse yalan söylemiyor düşüncesine kapılmıştım. İş hayatına başlayana kadar da çevremde yalanı pek hissetmedim.

İş hayatına başlayınca cebime giren her bir lira ile kulağımda yuva yapan yalan sayısı her gün eşit olmaya başladı.Beni hayatta hayal kırıklığına sürükleyen başka bir şey yoktur sanırım. Aynı insanın yalan söyleme deyip yalan söylemesi ne ilginç. Aynı toplumun yalan söylememeyi öğretip yalan söylemesi ne garip?

Doğa Veya Yetiştirme Bir Kişinin Kişiliğini Oluşturur mu?

Kimse görmezse veya bilmiyorsa yanlış bir şey yapmak doğru mudur?

Bir şeyin gerçek olup olmadığını nasıl anlarız?

Herkesin Hayatı Eşit Değerde Mi?

Hangisi daha gerçek, Akıl mı Madde mi?

Alt Tire ( _ ) ve Orta Tire ( – ) Nedir? Klavyeden Nasıl Yapılır?

TED

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Selamlar Serkan bey. Yalan adı üzerinde çok kötü bir şeydir. Kimini ipe götürür kimini ipten alır. Hiç iyi değildir. Tatlı yalanlar vardır çizgiyi aşmadan zamaninda söylenir. Yalanı kimisi arkadaş çevresinden öğrenir kimisi kanında vardır. Yalan söyleyenin mumu yatsıya kadar yanar. Oda en sonunda anlaşılır toparlayamazsın altında kalırsın. Kolay gelsin….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Linkler: kızlara güzel sözler-amca sözleri-grup isimleri-kızlara iltifatlar-kuzen sözleri-kırmızı kalp anlamı-dede sözleri-kızlara güzel sözler-saxenda-kızıma güzel sözler-yeğen sözleri-yangın merdiveni-Instagram Türk Beğeni Satın Al-at isimleri-saxenda-bedava sohbet