Kişisel Blog

Youtube’dan Para Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

Youtube’dan Para Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

0

Bu yazımızda sizlere Youtube’dan Para Kazanmak; konusunu en ince ayrıntılarına kadar anlatacağız. Yararlı olması dileğiyle. İnternetten para kazanma yollarında tartışmasız ilk sırayı youtube alıyor. Youtube’dan para kazanmak en iyi pasif gelirler arasında gösterilmektedir. Tahmini 2 milyardan fazla kullanıcısı olduğu düşünülen video sitesinde her dakikada yüzlerce saatlik içerik yükleniyor. Youtuber olarak adlandırılan video içerik üreticileri reklam, sponsorluk ve izlenme başına ciddi kazançlar elde ediyorlar.

Üstelik abone sayısının ve izlenme oranlarının bu kazanç tutarına etki edildiği düşünüldüğünde, dudak uçuklatan rakamlara ulaşmaktadır. Büyük kanalların youtube üzerinden 1000 görüntülemede 1 ile 5 dolar bir kazanç aldığı bilinmektedir. Türkiye’de dolar üzerinden gelir sağlayan bir kazanç kapısı olduğu için binlerce kullanıcının odak noktasıdır.

Youtube’dan Para Kazanmak İçin Yapılması Gerekenler

Kullanıcılar youtube üyeliği açtıktan sonra hemen para kazanmaya yöneliyorlar. Bunun aslında doğru bir yönelim olmadığını söyleyelim. Youtube’dan para kazanmak için yapılması gerekenler nelerdir ? Youtuber belirli bir adette video ve abone sayısına ulaşmalıdır. Bunun için ise özgün ve kaliteli video içerik üretmenin önemini anlamanız gerekir.

Youtuberlar 1000 aboneye ve kurallar gereği belirli bir saat izlenme yakaladıktan sonra para kazanmaya başlıyorlar. Platform üzerinden para kazanma metotlarının açılması için öncelikle kullanıcılar bu şartları yerine getirmelidir. Youtube üzerinden para kazanmayı isteyenlerin uygulaması gerekenler nelerdir ?

 • Kaliteli içerik üretilmesi ve sabırlı davranılması
 • Kullanıcı yorumlarının dikkate alınması
 • Para kazanmaya odaklanılması yerine kaliteli içeriğe odaklanılması ( Kaliteli içerik her zaman daha fazla para kazandıracaktır. )
 • Kanalın teması hakkında benzersiz fikirler uygulanmalıdır.

Youtube’dan Ne Kadar Para Kazanılır ?

Video içerik üretmeye başlamadan önce herkesin yaygın sorduğu sorular arasında bulunmaktadır. Youtube’dan ne kadar para kazanılır ? Sorunun her kanal için net bir cevabı yoktur. Çünkü abone sayısı ve izlenme oranlarına göre kanallar farklı ücretler alırlar. Bazıları 1-2 dolar bir ücret alırken, bazılarının 5 dolara kadar ücret aldığı görülmektedir. Burada abone sayısı ve izlenme oranları hatta yorum etkileşimleri önem kazanmaktadır.

 • Video içerik üretmeye ilk etapta yatırım gözüyle bakın.
 • Her kanalın bir anda büyüme göstermesi mümkün değildir.
 • Zamanla daha fazla aboneye ve izlenmeye ulaşılması kolay olacaktır.
 • Platformda milyarlarca kullanıcı olduğunu ve ülkenizdeki kullanıcı sayısını azımsamayın.

Youtube’dan para kazanmak konusunda 1 yıl emek verilen bir kanalın bile 1500 – 2500 TL arası rakamlar kazandığı görülmektedir. Elbette güncel konularla içerik üreten ve kaliteli iş çıkaran bu kanallar değerlenmektedir. Uzun vadede bir kanalın iyi bir aboneye ulaşması size yüzbinlerce lira kazandırabilmektedir.

Youtube’dan Nasıl Para Kazanılır ?

Video içerik üreticileri kanalına özel çeşitli özgün videolar hazırlarlar. Bu videolar kullanıcıların keşfetmesiyle birlikte çeşitli izlenmelere ulaşmaktadır. Youtube’dan nasıl para kazanılır ? Youtube kanallar içerisinde yayınladığı reklam gelirini kanal sahibiyle paylaşmaktadır. Bunun yanında izlenme başına ayrıca bir ücret ödemektedir.

Bunun yanında kanal sahipleri potansiyel iyi bir abone sayısına sahipse, firmalardan çeşitli sponsorluklar alabilmektedir. Zaten kanalların en fazla para kazandığı alan ise şirketlerden aldığı sponsorluk paralarıdır. Yine de izlenme oranları ve abonelik üzerinden kazanılan paralar hiçte az değildir.

‘’ KATIL ‘’ butonuyla youtube üzerinden abonelik gelirleri sabit bir gelire dönüşmektedir. Bunu kullanan youtube kullanıcılarının genellikle canlı yayın yapan kullanıcıları tercih ettiği bilinmektedir. Sizde bu tarzda bir içerik üretiyorsanız, kesinlikle bu alanı kullanmalısınız. Twitch yayınlarına benzer abonelik kazançları aylık olarak sizlere düzenli gelir getirecektir.

Youtube Kanal Açma Önerileri

Popüler video izlenme sitesinde bir kanal açmayı düşünenler öncelikle hedef belirlemelidir. Youtube’dan para kazanmak için çeşitli kanal araştırmalarını yapmalısınız. Size en uygun olan ve kaliteli içerik üretebileceğiniz bir alana yönelmeniz gerekir. Çünkü bu sizi diğer izleyenlerin fark etmesini ve sevilmenizi sağlayacaktır.

Youtube kanal açma önerileri arasında sıklıkla kullanılan bazı türler bulunmaktadır. Bu türler izleyici kitlesiyle daha sık izlenme yakalıyor. Kanal sahipleri son yıllarda popüler olan kategorilerde çeşitli kanallar açıyorlar. En çok tercih edilen kanal kategorileri…

 • Kişisel Vlog tarzında kanallar
 • Ev Dekorasyonu hakkında içerik sunan kanallar
 • Nedir ve Nasıl yapılır temalı çeşitli video kanalları
 • Gündemde olan bir konu hakkında içerik sunan kanallar
 • Eğlenceli video içerikler

Youtube kanal açma önerileri içerisinde devamlı olarak kullanılan çeşitli kanal kategorileridir. Özellikle kanal sahipleri bu türlerden bazılarını seçiyorlar. Sizin daha parlak bir fikriniz varsa, kesinlikle tutacağını düşündüğünüz bir kanal açın. Bu konuda özgün ve diğerlerinden ayrılmanız size fayda sağlayacaktır.

 1. Kanalın İçerik Türü Ve Adlandırılması

Kanalın içerik yayınlayacağı türü seçikten sonra kanala güzel bir isim koyulması gerekir. Kanal sahipleri bazen farklı isimlerle kategorilerden farklı isimler koyuyorlar. Elbette youtube içerisinde bu bir sorun teşkil etmez. Fakat video içeriğini izleyen kitle kanal ismiyle doğru orantılı bir video içeriği bekleyecektir.

Kanalın içerik türü ve adlandırılması yapılırken yaratıcı bir isim koyulması önemlidir. Bazen kullanıcılar kanalların isimleri sebebiyle bile videolara tıklamaktadır. Blog sitelerinde olduğu gibi buradaki yaratıcı kanal isimleri sizi bir kitleye ulaştıracaktır.

 1. Yayın Planı Yapılması

Video içerik üretenler kanala düzenli oranda makul sürelerde video eklemelidir. Ne kadar video olduğu önemli olmayacaktır. Fakat tutarlı bir şekilde düzenli video içerik yüklenmesinin önemi büyüktür. Youtube’dan para kazanmak için kanala gereken özeni göstermeniz gerekecektir. Hafta içerisinde birkaç video veya ay içerisinde 2-3 video düzenli girilmelidir.

Kanal bulunan video sayısı artıkça reklam üzerinden gelir potansiyeliniz artacaktır. Buna oranla video çeşitliliği size farklı profillerde abone sağlayacaktır. Tek bir videodan bir yere ulaşmanız mümkün değildir. Bu nedenle düzenli olarak özgün çeşitli videolar üretilmeye özen gösterilmelidir.

 1. Video Ekipman Gereksinimi

Youtube videolarından içeriğin görüntü kalitesi kullanıcıya ulaşmanızı kolay bir hale getirir. Çünkü kimse iyi görüntüsü olmayan bir videoyu izlemek istemeyecektir. Buna oranla yine videonun kaliteli bir ses düzenine sahip olması önemlidir. Video ekipman gereksinimi youtube içeriklerinde önemli bir yere sahiptir.

Bütçenize göre iyi kalitede video üretilmesi için bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Piyasada uygun ücretlerle kamera, ses kaydetme ekipmanları bulunmaktadır. Özellikle video içerik üreticileri ilk etapta kendi bütçelerine uygun seçimler yapmalıdır. Elbette kanaldan kazanacağınız gelirlerle daha sonra daha kaliteli bir görsele ve sese sahip olacaksınız.

 1. Youtube Video Yayınlama ( Videoları Optimize Etme )

Youtube’dan para kazanmak için videolara atacağınız başlıklar ve isimler çok önemlidir. Yayınladığınız videonun isminde anlaşılan bir cümle geçmelidir. Youtube video yayınlama yaparken yeni kanal sahipleri bazen videodan anlamsız başlıklar koyuyorlar. Buda youtube izleyicilerinin videoyu bulmasını zorlaştırmaktadır.

Hatta ‘’ Arama ‘’ Kısmında video çıksa bile başlık aranan içeriği çağrıştırmıyorsa, izleyen içeriği açmayacaktır. Bu nedenle yaratıcı bir isim ve video ile alakalı bir başlık atılmalıdır. Bu videonuzu daha fazla kitleye ulaşmasını önemli oranda sağlayacaktır.

 1. Youtube’dan Para Kazanma Araçları

Video içerik üretenler bilmeliler ki youtube üzerinden bir çok para kazanma yöntemi bulunmaktadır. Özellikle para kazanma çeşitliliğin fazla olması size bir çok alanda para kazanma fırsatı sunacaktır. Youtube’dan para kazanma araçları nelerdir ?

 • Adsense
 • Çeşitli satış ortaklıkları
 • İzleyicilere yapılan doğrudan satışlar
 • Markalardan alınan sponsor içerikler
 • İzlenme sayıları
 • ‘’ KATIL ‘’ Butonu ( Abonelik ücreti )

Youtube kanal sahiplerinin para kazanma yollarından bazılarıdır. Özellikle bu yöntemlerle milyonlarca lira kazanan büyük kanallar bulunmaktadır. Küçük kanallar bile çeşitli firmalardan sponsor içerikler alabiliyorlar. Bunun yanında Adsense üzerinden yayınlanan ‘’ Reklam ‘’ gelirleri size pastada büyük bir pay bırakacaktır. Bütün bu yöntemler size ‘’ dolar ‘’ üzerinden bir para kazandırmaktadır.

Anket Doldurarak Para Kazanmak

İnternetten Yapılabilecek 5 Farklı İş

Youtube ile Para Kazanma

YtDestek

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy