WTF ne demek? WTF anlamı nedir?
Sosyal Medya

WTF ne demek? WTF anlamı nedir?

Birçok kişinin hem sosyal medyada hem de pek çok filmde duyduğu WTF ne demek? WTF’nin anlamı ne? Gelin hep beraber inceleyelim.

Sosyal medyada veya bir sohbet ortamında bazı kullanıcıların zaman zaman kullandığı WTF ifadesi, bilmeyen kullanıcıların bu ifadenin ne olduğunu merak etmesini sağlıyor. Aslına bakılırsa bu ifadeyi yabancı film izleyenler de zaman zaman duymuş olmalı. Çünkü bu ifade, bir cümlenin kısaltılmışı olarak yer alıyor.

WTF nedir?

WTF, “What the ***” (küfürlü bir anlamı olduğu için yıldız koydum anladın sen onu 🙂 ) anlamına geliyor. Yani Türkçe anlamıyla “Bu ne ***” gibi bir anlamı var. Google Translate, bu ifadeyi “O ne lan!” şeklinde çeviriyor. Bazı kullanıcılar WTF ifadesini kullanırken bunun bir şaşırma ifadesi olduğunu biliyor fakat anlamını bilmiyordu. Sohbet ortamında denk gelen bu kullanıcılar, bunun bir şaşırma ifadesi olduğunu anladığında onlar da şaşırdığında “WTF” yazabiliyor. Kısacası bazı kullanıcılar bunun bir şaşırma ifadesini biliyor olsa da anlamı hakkında bir bilgi sahibi olmayabilir. Özetle bu ifade aslında küfürlü bir ifade fakat Türkçede çevrilirken hafifletilmiş bir şekilde gösteriliyor.

WTF ifadesine bir örnek vermek gerekirse örneğin bir sohbet ortamında olduğunuzu düşünün. Sohbetteyken bir kişi “Bugün evimizin balkonuna yıldırım düştü.” dediğinde bir başkası “WTF” olarak karşılık verebilir. Bunun yanı sıra bir diğer örnek Instagram’da bir gönderi paylaşıldığında ve bu gönderide çok ilginç bir şey olduğunda da böyle bir tepki verilebilir. Mesela bir kişi kayadan aşağı atlıyor ve paraşüt açıyor. O zaman yorumlarda “WTF” gibi paylaşımlar görmek mümkün olur.

Kullanım alanları

WTF, pek çok yerde kullanılabilen bir ifade olmakta. Örnek vermek gerekirse Facebook, YouTube veya Instagram’da yorum yaparken kullanıcılar zaman zaman WTF ifadesini kullanabiliyor. Bir diğer kullanım alanı sohbet ortamı olmakta. Sohbette kullanıcılar bu deyimden yararlanarak şaşırdığını belirtebiliyor. Bazı kullanıcılar bu ifadeyi kullanırken açılımını bilmediği yani küfürlü olmadığını düşündüğü için şaşırma anlamında bu cümleyi tercih edebiliyor. Bu ifade tiyatro ve film içeriklerinde de zaman zaman tercih edilebiliyor.

Aşağıda ki makalelerimizi de göz gezdirebilirsiniz.

UNF ne demek? Instagram’da UNF nedir?

SFS ne demek? Instagram’da SFS nedir?

İroni Ne Demek? Nasıl Yapılır ve Örnek Cümleler

GG Ne Demek? Ne Zaman Nerede Kullanılır?

Erkek işareti Ne Anlama Gelir? Nasıl Yapılır?

DM Ne Demek? DM Nedir?

Dede sözleri

 

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Selam Serkan bey. Demekki insanların günlük hayatlarında işlerinin ve eglencelerini olumsuz sonuçlandıgında, sevmediği kişilerle veya canlılarla karşılaştığında WTF’ yi kullandığını öğrendik. Genelde gariban insanlar kullanırlar. Sebebi ise genelde hayatın olumsuz yönlerini yani WTF’li yönlerini hep garibanlar yaşar. Kolay gelsin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Linkler: kızlara güzel sözler-amca sözleri-grup isimleri-kızlara iltifatlar-kuzen sözleri-kırmızı kalp anlamı-dede sözleri-kızlara güzel sözler-saxenda-kızıma güzel sözler-yeğen sözleri-yangın merdiveni-Instagram Türk Beğeni Satın Al-at isimleri-saxenda-bedava sohbet