Nilüfer Çiçeği Ne Anlama Gelir? - Serkan Hüseyin Atay
Sosyal Medya

Nilüfer Çiçeği Ne Anlama Gelir?

Nilüfer çiçeği ne anlama gelir? Sorusuna kısaca şöyle yanıt vermemiz mümkün: Her şeye rağmen direnmeyi, asla pes etmemeyi, hep ümitli olmayı temsil eder doğanın bu güzel armağanı…

Lotus çiçeği olarak da bilinen nilüfer, göl ve göletlerin çamurlarına tutunarak yaşayan bir su çiçeği. Nilüfer tohumlarının çok uzun bir ömrü var. Tohumlar çiçek açtıktan sonra, ortalama 300 yıl yaşayabiliyor ve çoğalabiliyorlar.

Nilüfer çiçeği kavlen değil ama, hâlen (hâl diliyle, görüntüsüyle) bize şöyle diyor âdeta:

‘Bakın, bataklıktan bile nasıl bir güzellik çıkıyor. Siz de umudunuzu yitirmeyin. Nice kuru çöllerden, âb-ı hayat fışkırır.’

Nilüfer Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Bu nâdide, güzel çiçek sulak, çamurlu arazilerde ve bataklık alanlarda ortaya çıkıyor. Tohumlar büyüyüp çiçeklenince, nilüfer çamurların arasında boy gösteriyor. Gece olduğu zaman yaprakları kapanıyor ve tekrar su altına dalıyor.

Gün ağarınca yeniden yüzeye çıkıyor. Üstelik hiç bozulmadan, kirlenmeden… Bu döngü böyle sürüp gidiyor. Nilüfer gece karanlığında suyun dibine çekilirken, sabah hiçbir şey olmamış gibi su tabanının üzerinde arz-ı endâm ediyor.

Öte yandan nilüfer çiçeğini diğerlerinden ayıran bir başka özellik, meyve özelliği taşıması. Meyvesi ters bir koni biçiminde. Çiçek, bu meyvenin içinde yer alıyor.

Yaprakları kapanınca kokusuz hâle gelen nilüfer, yaprağını açtığında sümbülü anımsatan bir koku saçıyor. Bu mest edici kokusuyla insanı rahatlatıyor, huzur veriyor.

Mitolojik Bakımdan Nilüfer Çiçeği Anlamı

Geçmişte pek çok uygarlık, nilüferin gizemli yapısına kayıtsız kalmamış ve kendi çapında bazı kutsal değerlerle ilişkilendirilmiş. Bazı medeniyetler ona kutsiyet atfederek, Tanrı’nın bir hediyesi olarak görmüşler. Özellikle Doğu ülkelerinde nilüfer çiçeği bereketin ve iyiliğin sembolü sayılmış.

Yunan mitolojisindeki bir efsaneye göre; Tanrıçalardan biri bir gün ormanda dolaşırken yolunu kaybetmiş. Şaşkın şaşkın dolaşırken birdenbire ’Nilüfer’ adlı bir bataklığa düşmüş.

Binlerce yıl uğraşarak sonunda oradan çıkmayı başarmış. Zorluklarla mücadele etmeyi, azmi ve cesareti simgeleyen bir lotus çiçeği olmuş.

Budistler ise nilüferi, kutsal doğumun müjdecisi olarak kabul ediyor. Hristiyanlara göre nilüfer saflığı sembolize ediyor.

Cebrâil’in Meryem Ana’ya beyaz bir çiçek götürdüğüne inanan Hristiyanlar, bunun nilüfer olduğunu düşünüyor.

Psikolojik Açıdan Nilüfer Çiçeğinin Anlamı

Duygusal boyutta düşünecek olursak nilüfer çiçeğinin mânâsı; dayanıklılık, güçlüklere göğüs germe, kararlılık gibi kavramlarla açıklanabilir. Nilüfer, bataklık gibi kötü bir yerde barınmasına rağmen bunu fırsata çeviren, kendi lehine kullanan bir çiçek olarak görülebilir.

Dolayısıyla ondan alacağımız mesaj, bizim de önümüze çıkan engelleri böyle fırsata dönüştürmemiz gerektiğidir.

Önemli olan kaybetmemek, yenilmemek, acı çekmemek değildir. Bunları yaşadıktan sonra kabul etmek, bunlara rağmen yeniden başlama gücünü kendinde bulabilmektir. İşte nilüfer çiçeğinin anlamı nedir? Sorusuna verdiğimiz tüm cevapların özeti bu aslında.

Nilüfer çiçeği acılara sabretmeyi, kendine hâkim olup sakin ve mantıklı bir şekilde hareket etmeyi telkin ediyor. Tünelin ucundaki ışık gibi nitelendirebiliriz bunu… Bu yönüyle nilüfer, karlı dağlarda açan kardelenlerle benzerlik gösteriyor.

Nilüfer çiçeğini örnek almak dileğiyle! Çiçek gibi güzel bir hayatınız olsun!

Kimse görmezse veya bilmiyorsa yanlış bir şey yapmak doğru mudur?

Bir şeyin gerçek olup olmadığını nasıl anlarız?

Herkesin Hayatı Eşit Değerde Mi?

Hangisi daha gerçek, Akıl mı Madde mi?

Alt Tire ( _ ) ve Orta Tire ( – ) Nedir? Klavyeden Nasıl Yapılır?

TED

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Linkler: kızlara güzel sözler-amca sözleri-grup isimleri-kızlara iltifatlar-kuzen sözleri-kırmızı kalp anlamı-dede sözleri-kızlara güzel sözler-saxenda-kızıma güzel sözler-yeğen sözleri-yangın merdiveni-Instagram Türk Beğeni Satın Al-at isimleri-saxenda-bedava sohbet