DM Ne Demek? DM Nedir? - Serkan Hüseyin Atay
Genel
Trend

DM Ne Demek? DM Nedir?

DM ne demek? DM ne için kullanılıyor?

DM sosyal medyaya yeni katılan kullanıcıların sık sık karşılaştığı bir deyim olarak karşımıza çıkıyor olmakta.

İnternet, 20. yüzyılın ortalarından sonra ortaya çıkmış olan ve bilgisayarların birbirine bağlanmasını sağlayan bir teknoloji. Bu teknoloji ile birlikte bilgisayarlar birleşerek daha büyük bir veri kaynağının oluşmasını mümkün hale getiriyor. İlk bilgisayarlarda yazı aktarımı dahi uzun sürerken, günümüzde GB’larca verinin saniyeler içerisinde aktarılması mümkün hale geldi.

Instagram, Twitter gibi sosyal medya mecralarında sıklıkla kullanılan bir özellik olarak karşımıza çıkan Dm, açma ve kapama gibi çeşitli kelimelerle etkileşim içinde, sosyal medyada sıklıkla duyarız “Emre Belözoğlu yine DM’den yürüdü” gibi sıklıkla görürüz. Biraz derinlere inecek olursak;

İnternetin en popüler siteleri arasında sosyal medya platformları yer alıyor. Sosyal medya platformları, hayatımıza yeni ifadeler de kattı. Bunlardan birisi de DM olarak karşımıza çıkıyor. Örneğin bazı gönderilerin altında yer alan yorumlarda “Karşılıklı takip isteyen DM atsın.” sözü gibi çeşitli sözlere denk gelinmiş olunabilir. Gelin hep beraber DM ifadesinin anlamını öğrenelim.

DM nedir?

Instagram uygulamasında sıkça kullanılan DM, “Direct Messages” yani “Doğrudan Mesajlar” anlamına geliyor. Hem İngilizce hem de Türkçe açılıma uygun olan bu ifade, DM yoluyla mesajlaşmayı sağlıyor. DM, özel mesaj olarak da açıklanabilir. Kullanıcılar birbirleriyle özel görüşme yaparken DM kullanarak bir iletişim kurabiliyor. Örneğin bir kullanıcı birine mesaj atmak istiyor, hemen DM açarak onunla özel bir sohbet başlatabiliyor.

DM özelliği yalnızca iki kişi arasında değil grupça da yapılabilen bir sohbet şekli. Birden fazla kişi kendine özel bir sohbet grubu kurarak burada mesajlaşabilir, güzel bir iletişim kurabilir. DM özelliğini kullanmak için Instagram ana sayfasındayken yani akışta iken sola kaydırıp sağa geçmek veya sağ üst köşedeki kağıt uçak simgesine basmak gerekiyor.

Sunduğu avantajlar

Instagram uygulamasının sunduğu DM özelliği ile birlikte kullanıcı pek çok şey elde etmiş oluyor. Bunlardan birisi özel iletişim kurmanın mümkün olduğu. Kullanıcı eğer bir kişiye özel bir şey söylemek istiyor ise bunu herkesin içinde söylemek yerine DM üzerinden söyleyebiliyor. DM özelliğinin sunduğu diğer avantajlara kısaca bakarsak grup sohbetini destekliyor olması, görüntülü görüşme olanağı sağlaması ve Messenger kullanıcısına mesaj gönderebilmesi yer alıyor.

Etkileyici grup isimleri yazımızı okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Linkler: kızlara güzel sözler-amca sözleri-grup isimleri-kızlara iltifatlar-kuzen sözleri-kırmızı kalp anlamı-dede sözleri-kızlara güzel sözler-saxenda-kızıma güzel sözler-yeğen sözleri-yangın merdiveni-Instagram Türk Beğeni Satın Al-at isimleri-saxenda-bedava sohbet