Nazende Ne Demek? - Serkan Hüseyin Atay
Genel

Nazende Ne Demek?

Nazende ne demek? Sorusuna kısaca yanıt vermek gerekirse: ‘sevgili, naz eden, nazlanan’ demektir. Cilveden ve işveden hoşlanan,, hoş edâlı anlamına gelir.

Nazende Anlamı Nedir?

Âzerî Türkçesinde sıklıkla kullanılan Nazende kelimesi; ‘naz edici’ anlamındadır. Nazende sevgilim ne demek? Sorusunun cevabı da bu durumda ‘nazlı sevgilim’ olmaktadır.

Türkçe, yabancı dillerden pek çok kelime barındırır. Onlardan biri de dilimize Azerbeycan Türkçesinden geçen ‘nazende’ kelimesidir. Aslında kökeni Farsçadır.

Nazende TDK Anlamı

Türk Dil Kurumu sözlüğüne baktığımız zaman nazende kelimesinin karşılığı ‘hoş bir edâ’ olarak yazmaktadır. İkna edilmesi kolay olmayan, gönlünü almak için uğraştıran  kişilere ‘nazende’ denir.

Nazende Sevgilim Anlamı

Sevgiliyi vasfetmek için de kullanılan bu sıfat, ‘nazlı sevgilim, cilveli sevgilim’ gibi anlamlara gelir. Kişinin tatlılığını simgeler. Fonetik bakımdan etkileyici olan bu kelime, kız çocuklarına isim olarak verilebilir.

Nazende İsmi Anlamı

Nazende ne demektir? Sorusuna yukarıda cevap vermiştik. Bu kelime ‘nazlı, cilve yapan’ mânâsını taşır. Kız bebek isimleri arasında kendine yer bulan Nazende isminin anlamı görüldüğü üzere çok güzeldir.

Nazende ismi Kur’an-ı Kerim’de geçiyor mu? Diye merak edenler olabilir. Nazende ismi Kur’an’da geçmez.

Nazende isminin cümle içindeki kullanımına bir örnek şöyledir:

‘Hasret kaldım sana, ey nazende yârim; yazık etme bana, sensiz harap hâlim.’

Nazenin Ne Demek?

Nazende ve nazenin kelimeleri birbirine çok benzemektedir. Bu da ‘nazlı’ demektir. Nâzenin kelimesinin tarihi eskiye dayanır. 1341 tarihli Tezkirâtü’l-Evliyâ kitabında da şöyle geçtiği bilinir:

‘Ömrü kirmanına od düşürmiş olursın, nâzenin ˁömrü telef olur.’

Ayrıca نازنين  diye yazılabilir.

Öte yandan Nazlı, Nazlıcan, Nâzan kelimeleri de aynı anlamdadır. Bunlar da Nâzende ismine alternatiftir. Fakat Nâzende ismi pek yaygın olmadığı için daha havalı, çekici bir isim olduğu söylenebilir.

Nazende Şiiri

Nazende ismine şiir olarak yazdığımız bu dörtlük umarız hoşunuza gider. Nazende ismini taşıyan sevgilinize, eşinize, annenize, kardeşinize veya arkadaşınıza bu şiiri göndererek tebessüm etmesine vesile olabilirsiniz.

Bir geldin aklımı, başımdan aldın nazende,

Varım yoğum sen oldun, bir şey kalmadı bende,

Mutluluk mühürlü, büyük aşklar mahzende,

Yollar hep sana çıkar, aradığım şey sende.

Sevgiliyi Telefona Kaydetme İsimleri

Aynı Anda 3 Üniversite Okunur mu?

İnternetten Yapılabilecek 5 Farklı İş

Et Yemeklerinin Yanına Ne Gider?

Kabak Yemeğinin Yanına Ne Gider?

Taze Fasulyenin Yanına Ne Gider?

Muhabbet kuşu ne yer ?

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Linkler: kızlara güzel sözler-amca sözleri-grup isimleri-kızlara iltifatlar-kuzen sözleri-kırmızı kalp anlamı-dede sözleri-kızlara güzel sözler-saxenda-kızıma güzel sözler-yeğen sözleri-yangın merdiveni-Instagram Türk Beğeni Satın Al-at isimleri-saxenda-bedava sohbet