Lotus Çiçeği Anlamı ve Hikâyesi - Serkan Hüseyin Atay
GenelSosyal Medya

Lotus Çiçeği Anlamı ve Hikâyesi

Lotus çiçeği anlamı itibariyle direnişe, uyanışa, mücadeleye işaret ediyor. Nelumbonaceae adlı çiçek familyasının bir üyesi olan bu nâdide bitki, toprakta değil su yüzeyinde hayatını devam ettiriyor. Berrak görünümüyle saflığı simgelerken mitolojide de kendine yer buluyor.

Çeşitli efsanelere konu olan Lotus çiçeği, sonsuz hayatı sembolize ediyor. Nilüfer, Çin su zambağı, Hint lotusu gibi isimlerle de anılıyor. Hint demişken bu çiçek, Hindular ve Budistler tarafından, iç dünyanın temizliğine işaret eden bir metafor olarak görülüyor.

Lotus Çiçeği Özellikleri

Gece oldu mu kabuğuna çekiliyor, gün doğarken o da âdeta yeniden doğuyor. Yapraklarını usulca açmaya başlayarak güneşi selamlıyor. Çamurda ve bataklıklarda yaşamasına rağmen, temiz kalmayı başarıyor. Çünkü yaprakları kir ve toz tutmuyor. Bu sebeple duru görünümünden hiç taviz vermiyor.

Bize de içinde bulunduğumuz kötü şartlardan etkilenmemeyi öğütlüyor. Kendini temizleyebilen yapısıyla bildiğimiz çiçeklere –deyim yerindeyse- meydan okuyor.

Etrafına pozitif enerji yayan Lotus çiçeği uyarıcı etkisiyle biliniyor. Bunu sağlayan şey, çiçeğin ‘çakra’ adlı bölgesi.

 

Boyu 3 metreyi bulabiliyor. Çeşit çeşit renklerde görülebilen bu çiçek, kirli suları bile tezyin ediyor (süslüyor).

Renklerine Göre Lotus Çiçeği Anlamları

 • Beyaz Lotus çiçeği masumiyeti, iyimserliği temsil ediyor.
 • Kırmızı lotus çiçekleri ise şefkatten, merhametten, cesaretten, tutkudan ve sevgiden haber veriyor.
 • Mavi Lotus’lar bilginliğe işaret ediyor. Eski Mısır kültüründe bu çiçeğin ruh ve akıl üzerindeki hâkimiyet ile bağdaştırıldığı biliniyor. Mavi Lotus çiçeklerine dünyada çok ender rastlanıyor. Bu da onu bir kat daha özel kılıyor.
 • Mor Lotus çiçeği, Buda öğretilerini simgeliyor. Yeniden doğuşa gönderme yapıyor.
 • Pembe Lotus çiçeği aydınlanmanın müjdecisi. İnanışa göre pembe Lotus çiçekleri Buddha’nın yeryüzündeki sembolü. Pek çok din mensubu, pembe Lotus’ların içinde Tanrıların yaşadığına inanıyor.

Lotus Çiçeğinin Anlamı Nedir?

Bataklıklar içerisinde yetişen Lotus, oksijen ve ışık olmaksızın uzattığı bir dal vasıtasıyla nehrin üzerinde çiçek açıp yapraklanabiliyor. İbret almasını bilen için Lotus çiçeğinin önemi gayet açık!

İnsan da Lotus çiçeğine benzemeli… Hedeflerini gerçekleştirmek için hiçbir imkânı olmasa bile pes etmemeli. Bataklıklarda kalsa, en kötü şeyler onu bulsa dahi saflığından ve azminden ödün vermemeli.

Lotus çiçeği, üzerine konan tüm toz zerrelerini nasıl büyük bir ustalıkla kendinden uzaklaştırıyorsa, insanoğlu da öyle olmalı. Hiçbir şeyin kendisini kirletmesine izin vermemeli.

Karanlıklar içinde pırıl pırıl bir çiçek ortaya çıkabiliyorsa, manevi karanlıklar içinden de neden bir umut ışığı doğmasın ki?

İnsanlara kılavuzluk eden ve ilham veren Lotus çiçeği anlamı ile dayanıklılığın, kararlılığın, dirâyetin göstergesi. Tüm güçlüklere inat, herkese rağmen dimdik ayakta kalma çabasının adı Lotus.

Çin ve Japon kültürlerinde de ilâhî güzelliğin, mâneviyâtın, ahlâkın, âhengin sembolü. Tabii ki mimari tasarımlarda ve çeşitli sanat dallarında da karşımıza çıkıyor. Meditasyon ve yoga uygulamalarında ‘Lotus oturuşu’ olarak bilinen bir oturma biçimi var. Bacakların, taç yaprağı gibi iç içe geçirilmesinden dolayı böyle isimlendiriliyor. Bu oturma pozisyonu tapınaklarda, Budist ve Hindu öğretilerinde kullanılıyor.

Öte yandan Lotus çiçeğinin suda yüzmesi, geçici dünyevî hazlara takılıp kalmamayı salık veriyor. İnsana, maddi bağlılıkları aşmayı telkin ediyor. Büsbütün ‘dünyada yaşamayın, dünyadan el-etek çekin’ demek değil bu. ‘Yaşayın fakat buraya ait olmadığınızı bilin, kendinizi dünya hayatıyla sınırlamayın.’  Diye anlaşılmalı.

Sabırlı davranmayı empoze eden Lotus çiçeği, beklemeyi bilmek gerektiğini nasihat ediyor. Günaha bulaşmamış, kötü şeylerden uzak olanları temsil eden Lotus çiçeği anlamı açısından bekâreti de simgeliyor.

Doğu inanışlarında Lotus çiçeğine sahip olanlar çok özel, kendisini tanımayı başarmış, münevver insanlar. Özetle Lotus çiçeği, her uygarlığın farklı anlamlar yüklediği bir bitki. Ama herkes onun, ‘istersen başarırsın!’ mesajı verdiğinde hemfikir.

Lotus Çiçeği Efsanesi

Lotus; tarih boyunca hep gizemli olarak kabul edilen, mistik anlamlar yüklenen bir çiçek olmuş.

Vietnam, Hindistan ve Mısır kültürlerinde ölümden sonraki hayatın yansıması olarak kutsiyet atfedilen Lotus çiçeği hikâyesi ile sizi şaşırtacak! İşte en çok bilinen efsanelerinden biri:

Hindistan kralının bir oğlu olmuş. Siddhartha adını verdikleri bu çocuk doğduktan hemen sonra yürümeye başlamış. Nereye adım atsa, orada Lotus çiçekleri açıyormuş. O günden beri Lotus, bilgeliğin ve kutsallığın sembolü olmuş.

Bir başka rivâyete göre Hinduzm dinini benimseyen kişiler, Lotus çiçeğini ‘ruh evi’ olarak görüyor. Yani onlara göre vefat edenlerin ruhları bu çiçeklerin üzerinde yaşıyor. Bu bakımdan Lotus, ruhun arınmışlığına işaret ediyor.

Reankarnasyon (tenâsüh) ve ebediyyet (ölümsüzlük) simgesi olarak görülen Lotus çiçeğinin anlamı, ruhların yükselişiyle ilişkilendiriliyor.

Lotus Çiçeği Neye İyi Gelir?

Bunlar soyut mânâlar fakat Lotus çiçeğinin bizzat deneyimlenmiş etkileri de var. Örneğin Lotus çiçeği faydaları ile hem cilt, hem ruh sağlığına iyi geliyor. Bazı hastalıkların iyileştirilmesine de yardım ediyor. Kısaca özetlemek gerekirse Lotus çiçeği yararları şöyle:

 • Saçlarda erken beyazlama olmasını engelliyor.
 • Antibakteriyel özelliğe sahip olduğu için enfeksiyon kapan bölgelerin tedavisinde kullanılabiliyor.
 • Fosfor, demir, A ve C vitamini barındırıyor.
 • Macun olarak uygulanırsa cildi nemlendiriyor.
 • Âdeti düzene sokuyor, hamile kalma ihtimâlini artırıyor.
 • Kramp, gaz ve ishal sorunlarına şifâlı.
 • Yatıştırıcı ve sakinleştirici etkisiyle huzur veriyor.
 • Detoks etkisi yapıyor, vücut direncini yükseltiyor, bağışıklığı güçlendiriyor.
 • Lotus çayı karaciğer yağlanmasına iyi geliyor.
 • Lotus çiçeğinin yaprakları diyabet hastalarının kan şekerini kontrol altına almada işe yarıyor. Ayrıca kolesterol seviyesini düşürüyor.
 • Cinsel isteğin artırılması için afrodizyak olarak kullanılıyor.

Lotus çiçeği gibi yaşayabilmek dileğiyle!

Hat Sanatı Nedir?

Nilüfer Çiçeği Ne Anlama Gelir?

Muhabbet Kuşu İsimleri

Sayılar Gerçekten Var Mı?

Rüyada Deniz Görmek Ne Demek?

Kanıksama Nedir?

Sevgiliye En Güzel Doğum Günü Mesajları

TED

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Linkler: kızlara güzel sözler-amca sözleri-grup isimleri-kızlara iltifatlar-kuzen sözleri-kırmızı kalp anlamı-dede sözleri-kızlara güzel sözler-saxenda-kızıma güzel sözler-yeğen sözleri-yangın merdiveni-Instagram Türk Beğeni Satın Al-at isimleri-saxenda-bedava sohbet