Corona Virüse Karşı Etkili Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır? - Serkan Hüseyin Atay
BeslenmeDiyetGenelSağlık
Trend

Corona Virüse Karşı Etkili Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Gün geçmesin ki zeytin ağacının bir yararı ortaya çıkmasın nasıl bir bitkidir ki şifası saymakla bitmiyor. İşte bu yazımızda sizlere Zeytin Yaprağının efsanevi etkileri ve sağlığımızı olumlu yönde etkileyecek faydalarını anlatacağız.

Zeytin Yaprağı Çayı ile alakalı aklınız da ki tüm sorulara cevap arayarak sizleri bir nevi bilgilendirmek istiyoruz.

Zeytin Yaprağı Çayı Korona Virüse Karşı Etkilimi?

Zeytin Yaprağı içinde bulunan Oleuropein maddesi zeytine acı tadına veren bir maddedir. Bu maddenin antioksidan özelliği nedeniyle gerçek şifa kaynağı olduğu ve insan hayatı için çok yararlı bir bileşen olduğu biliniyor. Maalesef yaşadığımız dünyada ortaya çıkan bu pandemi nedeniyle zor anlar yaşıyoruz. Yakınlarımızı kaybettik belki de kaybedeceğiz. Ama bu dertlerin her zaman olduğu gibi de şifası mevcut. Zeytin Yaprağı çayı ile korona virüse karşı etkili olduğu da yapılan araştırmalarda doğrulandı. Korona virüsle mücadelenin en önemli yolu metabolizmanın yani vücut direncinin iyi olmasıdır. Zeytin Yaprağı çayı vücudun direncini arttırması ile koruma sağlamakta.

Zeytin Yaprağı Çayı Hangi Hastalığa İyi Geliyor?

Zeytin yaprağı çayının faydaları saymakla bitmiyor bunları sıra ile yazacak olursak;

 • Soğuk algınlığı
 • Dizanteri
 • Romatizma
 • Cilt Hastalıkları
 • Zatürre
 • Bronşit
 • Mantar
 • Zona Hastalığı
 • Tip 2 Şeker Hastalığı
 • Tansiyon
 • Kalp Ve Damar Hastalıkları
 • Kemik Erimesi
 • Karaciğer Yağlanması

Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Kuru yada yaş zeytin yaprağını kaynamış ve dinlenmiş suda 5 dakika demleyerek Zeytin yaprağı çayını çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Bir kişilik bir Zeytin Yaprağı Çayı İçin;

 • Kaynamış ve 2 – 3 dakika beklemiş su
 • Bir tutam Zeytin Yaprağı
 • Ortalama 5 dakika demlenme süresi
 • Günde en fazla 3 fincan tüketilmeli

Zeytin Yaprağı Çayı Faydaları Nelerdir?

Zeytin Yaprağı çayı tüketenlerde yapılan araştırmalar sonucunda kan şekerinin düştüğü, yüksek tansiyonu düşürdüğü, damar sertliğinin önlendiğini, kanda ki lipit seviyesini düşürdüğü, kemik kaybını yavaşlattığı, mikropları yok eden bir özelliğe sahip olduğu en önemlisi antioksidan  antikanser olarak fayda sağladığı görülmüştür. Ayrıca alkol tüketimine bağlı karaciğer yağlanmasını azaltıcı etkisi olduğu tespit edilmiştir.

Zeytin Yaprağı Çayı Ne Kadar Kaynatılır?

Belki de en çok dikkat etmemiz gereken konu budur; İlaç kullanan şeker ve tansiyon hastalarının Zeytin Yaprağı çayını kullanmadan önce aile hekimlerine başvurmasında yarar vardır. Çayın yapılışına gelecek olursak kaynamış olan suyu 2 – 3 dakika bekletip içerisine 1 tutam zeytin yaprağı atarak 5 dakika demlenmesi için bekliyoruz ve sade bir şekilde tüketiyoruz. Günde maksimum 3 fincan içilmesi tercihimizdir.

Zeytin Yaprağı Çayı Özütü Nedir?

Zeytin yaprağının özütünü çıkarmak öyle kolay bir işlem değildir. Demleme yoluyla bile özütün tamamını çıkaramazsınız. Bunun yapılması için onaylı son teknoloji laboratuvarlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Tek başına çıkmayan özütü laboratuvar ortamında bir madde alkol kullanarak çıkartıldığı biliniyor.

Halk arasında özütü çıkarma işlemi, genellikle kurutulmuş yaprakları ezip toz haline getirme, bu tozu yemeklerde kullanma veya yoğurt içinde tüketilesiyle görüyoruz. Özütün daha etkin olması bu konuda yapılan çalışmaların ve zeytin yaprağının ilaç sanayinde hızlı ve gözle görülen bir sıçrayış yaptığı söyleyebiliriz.

Bizlerin size özüt tavsiyesi şu olacaktır. Demleme dışında yaprağı ezip toz haline getirip bu tozu yoğurt içerisine koyarak yemeniz veya yemeklerde kullanmanızdır.

Zeytin Yaprağı Çayını Kimler İçemez?

Bu son derece önemli bir konudur. Zeytin yaprağı her ne kadar şifa olsa da bazı durumlarda şifa diye vücudumuza alacağımız maddenin bizlere zarar verdiğini sıklıkla görürüz. Bu duruma bir mercek tutacak olursak;

 • Tansiyonu düşürücü özelliği nedeniyle tansiyon hastaları doktor onayı olmadan bu çayı kullanmamalı. Kullanmış olsa da az tüketmesi gerektiğini söyleyebiliriz.
 • Diyabete bağlı Tip 2 şeker hastalığına iyi gelen bir bitki olan zeytin yaprağı şekeri düşüren bir özelliğe sahip olması nedeniyle doktor onayı olmadan kullanılmaması gerekmektedir.
 • Hamile ve emzirme döneminde olan lohusa kadınların bu çayı kullanmasını önermiyoruz.
 • Son olarak bu çayın bilinçsizce kullanılması yarardan çok zarar vereceği için her şeyin azı karar çoğu zarar diyerek son noktayı koyalım.

Zeytin Yaprağını Nasıl Tüketmeliyiz?

Zeytin yaprağı çayını şekersiz bir şekilde sade tüketmeliyiz. Bu çayın tansiyon ve şekeri düşürdüğünü göze alarak tansiyon ve şeker hastalarının doktor onayı olmadan kullanmamalarını öneriyoruz. Saf ve kendi aromasıyla yaptığınız Zeytin Yaprağı çayını en fazla 3 fincan tüketmelisiniz.

Zeytin Yaprağı Çayının Yan Etkileri Var mıdır?

Bilinen bir yan etkisi olmadığı gibi çok yararlı bir çay olduğu yapılan araştırmalarda ortaya konuldu. Sadece tansiyon hastaları, şeker hastaları ve emziren ve lohusa kadınların bu çayı tüketmelerinde sorunlar yaşanıyor. Şekeri ve tansiyonu düşürmesi bu çayın ve bu hastalıkların iyileşmesinde kullanılan ilaçların birlikte alınması ile x2 etki sağlayacağından bu şekilde kullanımı ve aşırı bilinçsiz kullanımında sorun yaşayabilirsiniz.

Zeytin Yaprağı Çayı Kolesterolü Düşürür mü?

20’li yaşlardan sonra kanımızda kolesterol düzeyinin 240 mg üzerindeyse yüksek kolestrola sahip olduğumuz anlamına geliyor. Bu durum sağlığımızı olumsuz etkilediği gibi artık yiyeceklerimizi de dikkatli seçmemiz gerekecektir. Bu hastalığında şifası Zeytin Yaprağı çayı olduğu uzmanlar tarafından sile getiriliyor. Kanda ki LDL değerini düşürmesi ile Zeytin Yaprağı çayının kandaki kötü kolesterol değerini düşürdüğünü söyleyebiliriz. Tabi bu kullanım doktor onayı ve günde en fazla 3 fincan olması şartıyla olması gerekmektedir.

Zeytin Yaprağı İle Zayıflanır mı?

Belki de can alıcı soru budur. İnternet ortamında yüzlerce zayıflama ürünü satılmakta otlar, haplar ile insanlar hem sağlığıyla hem de maddi olarak sömürülüyor. Bu çay tokluk hissi verdiğinden dolayı zayıflama konusunda gerçekten işe yarayan bir çay olduğu çeşitli çalışmalarda ve deneylerde ortaya konulmuştur. Tabi bu konuda bir diyetisyen ve doktora danışmak yapmanız gereken ilk iştir.

Zeytin yaprağı çayı tansiyonu yükseltir mi?

Zeytin Yaprağı çayı tansiyonu düşürme konusunda etkileri var hem ilaç alıp hem de zeytin yaprağı çayı tüketenlerin tansiyonu yükseltmesinden çok düşürme konusunda bir sorun yaşayacaklarını söyleyebiliriz. Tansiyon stres yorgunluk sinir tuzlu yiyecekler tüketme ile yükselir yada düşer bu çayın tüketilmesi ile ortaya çıkacak bir sorunun önüne geçmek için mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Taze zeytin yaprağından çay olur mu?

Kurutulmuş zeytin yaprağından çay yapılacağı gibi taze toplanmış zeytin yaprağından çay yapabilirsiniz. Burada önemli olan çayın nasıl yapıldığı konusudur. Yazımızda Zeytin Yaprağı çayının nasıl yapıldığını anlattık.

Zeytin yaprağı çayı ne zaman içilmeli?

Zeytin yaprağı çayının ne zaman tüketilmesi gerekiyor konusunda herhangi bir görüş belirtilmemiştir. Ama diyetisyen ve beslenme uzmanları bu çayın ara öğün sonunda tüketilmesi ve en fazla 3 fincan tüketilmesi gerektiği belirtilmiştir. Asitli içecekler yerine kendine has aroması ile Zeytin Yaprağı çayı yaz ve kış tüketebileceğiniz en sağlıklı içecektir.

Youtube ile Para Kazanma

Polis Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Özgür İrade Diye Bir Şey Var Mı?

Üzüntü Olmadan Mutluluğun Ne Olduğunu Bilebilir miyiz?

Bitcoin Nedir? Ve Nasıl Alınır?

 

 

İlgili Makaleler

5 Yorum

 1. Zeytin yaprağını kullanıp kullanmama arasında biraz tereddütlerim vardı.Konu hakkında bilgi sahibi olduktan sonra denemeye karar verdim.Günde bir fincan zeytin yaprağı çayının bana göre yeterli olacağını sanıyorum.Değerli bilgileriniz için çok teşekkür ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Linkler: kızlara güzel sözler-amca sözleri-grup isimleri-kızlara iltifatlar-kuzen sözleri-kırmızı kalp anlamı-dede sözleri-kızlara güzel sözler-saxenda-kızıma güzel sözler-yeğen sözleri-yangın merdiveni-Instagram Türk Beğeni Satın Al-at isimleri-saxenda-bedava sohbet