Polis Olmak İçin Ne Yapılmalıdır? - Serkan Hüseyin Atay
Genel

Polis Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Neden Polis Olmalıyım?

Ülkemizin en güzide aynı zamanda en zor mesleklerinden olan polislik mesleği elit ve zor meslekler sıralamasında önemli bir sırada yer alır. Polis olmak aslında kasmadan, gevelemeden konuşmak gerekirse gençlerimizin, özellikle akademik eğitim almış olanların mecburi olarak yaptığı bir meslek haline geldi. Bu durumdan yola çıktığımız da genellikle öğretmenlik mesleğini seçmiş ama atanamayan gençlerimizin bu mesleği seçtiğini görüyoruz.

Polislik mesleği dışarıdan görüldüğü gibi salla başını al maaşını denilecek bir iş değildir. Tabir yerinde ise kelle koltukta bir iştir. Çalışma saatleri diye bir durum yoktur. Çalışma esası 24 saat esasına dayanır gece evdeyken telefon çalar kalkar gidersin eşin doğum yapıyordur çağrılırsın kalkar gidersin.

Toplumsal olaylarda her zaman ön saflarda yerini alır ve verilen emri layığı ile yerine getirmeye çalışırsınız.

Bu anlattıklarımdan sonra halen polis olmak istiyor musunuz?  😊 eğer okumaya devam ediyorsanız gerçekten çetin ceviz, bu işi layığı ile yapacak bir kişiliğe sahipsiniz.

Şimdi polis olmak için ne yapılmalı sorusunu adım adım anlatalım…

Öğrenim Durumu Ne Olmalı

Polis olmak için en az lise mezunu olmak mecburidir. Ayrıca ( YKS ) Yüksek öğretim sınavından en az 280 puan alınmalıdır. Bu puan limiti polis akademisi tarafından belirlenip kurumun dekanı tarafından açıklanmaktadır. Puan durumu her sene değişiklik gösterdiği için yazıda verilen puan 2021 yılına ait puandır.

Diğer Kontroller

Güzel bir puan aldınız her şey yolunda gitti ve şimdi sıra geldi kontrollere, bu kontroller öyle neyin var daha önce hastalık geçirdin mi diye vs. bir kontrol değil sağlık kurumundan tam teşekküllü bir sağlık raporu istenmektedir.

Sözlü Görüşme

Sözlü görüşme, eski adı ile mülakat evet her ne kadar ben yaparım ne sorabilirler ki deseniz de inanın o mülakata giren bilir ne derece zor olduğunu. Mülakat da sizi deyim yerinde ise çapraz sorguya tutarlar. Bir memur adınızı sorarken diğer memur cevabınız bitmeden milliyetçiliğin tanımını sorabilir. Yine cevabınızı verirken başka bir soru sorarak sizin psikolojinizi ölçerler. Genellikle bu aşamayı geçenler bu mesleğe daha yatkın olan kişilerdir.

Bu aşamayı da başarı ile tamamladıysanız artık 2 yıl sürecek bir polis eğitimi alacağınızı bilmelisiniz.

Polis Olmak İçin Adaylarda Aranan Şartlar

  • Türk vatandaşı olmak
  • Lise, ön lisans, lisans ve yabancı okulda okunmuşsa eş değer bir diplomaya sahip olmak
  • KPSS Temel puanını almak
  • 18 yaşına girmiş olmak ve 30 yaşını aşmamak
  • Boy bayanlarda 1,62 cm erkekler 1,67 cm kısa olmamak
  • Sağlık konusunda polis olabilir raporu alabilecek bir yetkinliğe sahip olmak
  • Silah taşımak ve kullanmak temel durum olduğundan bu şarta uyum sağlayabilecek olmak
  • Türk ceza kanununa aykırı bir sabıka ve yüz kızartıcı suç olmaması

Polis olmak için yukarıda saydığımız şatlara uygunsanız yine yukarıda anlatılan aşamalardan geçerek bu mesleğe ilk adımı atabilirsiniz.

Bu yazımızı bitirirken Türk polis teşkilatımızın her bireyinin ve asker polis fark etmeksizin “Allah onların ayağına taş değdirmesin ve her türlü kötülüklerden korusun” diyerek yazımızı tamamlayalım….

WTF ne demek? WTF anlamı nedir?

UNF ne demek? Instagram’da UNF nedir?

SFS ne demek? Instagram’da SFS nedir?

İroni Ne Demek? Nasıl Yapılır ve Örnek Cümleler

GG Ne Demek? Ne Zaman Nerede Kullanılır?

Beyin Gücü Nedir? Beynimizin Ne Kadarını Kullanıyoruz?

Ponçik ne demek? Ponçik nedir?

5 Seçenek İle Bilgisayar Hızlandırma Programsız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Linkler: kızlara güzel sözler-amca sözleri-grup isimleri-kızlara iltifatlar-kuzen sözleri-kırmızı kalp anlamı-dede sözleri-kızlara güzel sözler-saxenda-kızıma güzel sözler-yeğen sözleri-yangın merdiveni-Instagram Türk Beğeni Satın Al-at isimleri-saxenda-bedava sohbet