Kişisel Blog

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu | Stefan Zweıg

0

Merhaba Sevgili kitap severler, bugün sizlere modern klasikler dizisi kitaplarından Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu adlı öykünün özetini anlatmaya çalışacağız.

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu Hakkında

Kitap özetine geçmeden kitap hakkında biraz konuşalım; Modern klasikler dizisinin 22. kitabı olan eser Stefan Zweıg‘in güçlü kaleminden çıkmıştır. Psikolojik öykü özelliğini de taşıyan kitabımız Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları tarafından 2012 Ağustos ayın da yayımlanmıştır. Kitabın Almancadan çevirisi Ahmet Cemal tarafından yapılmıştır.

“Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu” Kitap Özeti

“Sana, beni asla tanımamış olan sana” Kitabın içinde belki de en çok okuyacağınız kelimedir bu, kitap insan psikolojisine ışık tutacak şekilde yazılmıştır. Çok uzun bir mektup yazan bilinmeyen kadının içinde bulunduğu psikolojik savaş ve çocuğunun kaybetmesinden sonra ki acısını biraz da olsa bu mektupla azaltmak istemesi ana konu olarak karşımıza çıkıyor.

Kitabı okuduğunuz da ne aşkı uğruna yazılan kişi ne de mektubu yazan kişiye ait bir iz bulunmuyor. Okuduğumuzdan anladığımız kadarıyla Bilinmeyen kadın yalnız çocuğu ölmüş bir anne, mektubun muhatabı ise kahyası olan zengin bir beyefendi, tabi ki bu varsayımı yazılanlardan yakaladıklarımızla açıklayabiliyoruz. Olaylar yazarın bilinmeyen dünyasında saklı ve burada vuku buluyor ve kitabı alıp okuduğunuz da tam olarak anlayacaksınız.

Çoğu kaynaklar öyküde taraflar yok dese de aslında, ortada bilinmeyen bir kadından gelen mektup var ve onu okuyan zengin bir adam, sadece isimleri yok, bu durumda taraf yok diyemeyiz. Bence buradan eşine pek rastlanılmayan bir öykü şekli karşımıza çıkıyor. Aşk öyküsü ama tarafların esamesi okunmuyor. Burada mutlak aşk kavramı ortaya çıkıyor desek hata yapmamış oluruz. Mutlak aşk nedir sorusuna cevap verecek olursak, aşkının kendisine yeteceğine ikna olmuş kadının belki de karşı taraf bilmese de ona yeteceği bununla mutlu olacağı durum olarak tanımayabiliriz. 

Kitabın ilk satırlarında bu aşkın platonik bir aşk olduğunu düşünebilirsiniz, emin olun ilk satırlarda bende öyle düşünmüştüm ama ilerleyen sayfalarda aslında bilinmeyen kadının uğruna aşk mektubu yazılan kişi ile çok yakın olduğunu anlayabileceksiniz. Neyse ben daha fazla anlatmayayım, sonuçta bu kitap özeti kitabı alıp okuduğunuz da dediklerime hak vereceksiniz.

Stefan Zweıg Eserleri

Yazarın o kadar güzel eserleri var ki hangisini okusanız ayrı dünyalara yolculuk ediyorsunuz. Bu nedenle sizlere en sevilen ve başucu diyebileceğimiz kitapları öneri olarak sunuyoruz.

Satranç Stefan Zweig. …
Üç Büyük Usta Stefan Zweig. …
Ay Işığı Sokağı Stefan Zweig. …
Korku Stefan Zweig. …
Mecburiyet. Stefan Zweig. …
Bir Çöküşün Öyküsü Stefan Zweig. …
Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat. Stefan Zweig. …
Korku. Stefan Zweig. …
Olağanüstü Bir Gece. Stefan Zweig. …
Geçmişe Yolculuk. Stefan Zweig.

 

Oğuz Atay Kimdir?

Ömer Seyfettin Kimdir?

Halide Edip Adıvar Kimdir?

Halikarnas Balıkçısı Kimdir?

Marie Curie Kimdir?

Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy