Marie Curie Kimdir? - Serkan Hüseyin Atay
Biyografi

Marie Curie Kimdir?

Bilimde Azmin Ve Başarının Sıra Dışı Öyküsü – Marie Curie

Bilim Tarihine baktığımız da insanlık tarihine bir şekilde fayda vermiş güzide insanların gelip geçtiğini görürüz. Bu bilim insanları dil, din, ırk gözetmeksizin insanlığa faydalı olabilmek adına hayatlarını vermişler. Bu yazımızda; kimilerimizin ismini bile belki de yeni duyduğu, bilenlerin ise her zaman şapka çıkaracağı bir bilim insanı, “Marie Curie, Marie Curie Hayatı, Marie Curie Hayatı Kısaca, Marie Curie Nasıl Öldü, Marie Curie Öldüğünde Kaç Yaşındaydı, Marie Curie Neyi İcat Etti, Marie Curie Neyi Buldu, Marie Curie Biyografi , Marie Curie Eserleri ”  İşte bu Bilim İnsanı ile alakalı aklınıza gelebilecek tüm sorulara cevap arayacağız.

Marie Curie Kimdir?

7 Kasım 1867 yılında Polonya’nın başkenti Varşova da dünyaya geldi. 3 Kız kardeş ve bir erkek kardeşi olmak üzere 5 kardeşlerdir. Yaşamının zorluğu çocukluk yıllarından başlamaktadır. Kardeşi Sofia 1876 yılında Tifüsten ölürken diğer kardeşi Bronya da Tifüse yakalanmış ama tedavi sonucu iyileşmiştir. Küçük yaşta Annesini Verem hastalığı nedeniyle kaybeden Marie gençlik yıllarında yaşadığı Varşova da yönetimde Rus çarı Aleksandr vardı ve o dönemde kadınlara her şey yasaktı baskı rejimi hakim olan ülkede eğitim sistemi nedeniyle kadınların üniversiteye gitmesi ve eğitim görmesi yasaktı bu nedenle yurt dışında eğitim görmesi gerekiyordu. Kardeşi ile birlikte çalışıp para biriktirip okumak için Parise gidip bilim insanı olmak için vereceği çabanın ilk adımını attı.

Olanaksızlar içerisinde cesurca sürdürülen bir yaşamın meşalesi olan Marie Curie Bir kadının eğitim hakkının bile yasaklandığı bir ortamda çalışmalarıyla nobel ödülü alan bir bilim insanı ve doktoru olma şerefine erişmesi onun ne kadar büyük bir insan olduğunun göstergesidir.

Marie Curie Neyi İcat Etti?

Radyumu ve Yaşam kurtartan özelliklerini keşfeden Polonyalı Bilim insanı Marie Curie Radyumu keşfetti ve radyoaktivite alanında yürütülen çalışmaların öncüsü oldu. Marie Curie bu yaptığı çalışmada kanser araştırmalarına büyük katkı sağlamıştır.

Marie Curienin Pierre Curie ile Tanışması

1894 yılında bir araştırma projesinde bir araya gelen ikili bu projede tanıştı ve birbirlerini kısa sürede seven ikili 1895 yazında evlendi. Ve bilimsel deneylerine birlikte devam etmeye başladılar. Birlikte yaptığı çalışmalarla Curie çifti, 1944 yılında periyodik elementler tablosundaki 96. elementin keşfedilmesi ve “curium” olarak adlandırılmasıyla büyük bir başarıya imza attılar.

Marie Curie Aldığı Ödüller

Nobel Fizik Ödülü
1903
Nobel Kimya Ödülü
1911
John Scott Madalyası
1921
Matteucci Madalyası
1904
Davy Madalyası
1903
Elliott Cresson Madalyası
1909
Willard Gibbs Madalyası
1921
Albert Madalyası
1910
Actonian Ödülü
1907
Benjamin Franklin Medal
1921

 

1911’de Marie, polonyum ve radyum elementlerini keşfettiği için kimya alanında ikinci bir Nobel Ödülü’ne layık görüldü. Nobel ödülünün 100 yıl dönümü onuruna, 2011 “Uluslararası Kimya Yılı” ilan edildi. Nobel ödülünü 2 kez alan kadın bilim insanı olarak tarihe geçmiştir.

Marie Curie’nin Ölümü

Uğraştığı ve buluşunu yaptığı maddenin onun ölümüne sebep olacağını bilse de vazgeçmedi ve son zamanlarında radyosyana maruz kalan vücudu daha fazla dayanamadı. Marie Curie , Pariste bulunan yerel bir şehir olan Sceaux ‘da eşinin yanına gömülmüştür.

Marie Curie Eserleri

Kitap Adı: Marie Curie’nin Otobiyografik Notlarıyla Pierre Curie

Yazar:Marie Curie

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Linkler: kızlara güzel sözler-amca sözleri-grup isimleri-kızlara iltifatlar-kuzen sözleri-kırmızı kalp anlamı-dede sözleri-kızlara güzel sözler-saxenda-kızıma güzel sözler-yeğen sözleri-yangın merdiveni-Instagram Türk Beğeni Satın Al-at isimleri-saxenda-bedava sohbet