Asker Olmak İçin Yapılması Gerekenler - Serkan Hüseyin Atay
Genel

Asker Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Asker Olmak İçin Yapılması Gerekenler, sorusuna cevap vermeden önce ülkemizde askerlik kurumunun ne kadar önemli olduğunu bu kurumun toplumun temel taşlarından biri olduğunu söylemekten doğal bir şey olamaz. Zaten ” Her Türk Asker Doğar “ sözü buna işaret eder.

Vatan borcu adı altında ifa edilen görevin ne kadar kutsal olduğu, askere gitmeyene kız istemeye gittiğinde askerlik sorulduğu ülkemizde askerlik her Türk gencinin birinci sorumluluklarından biridir. Dili, dini, ırkı, düşüncesi ne olursa olsun bu bayrak altında toplanan her gencimiz peygamber ordusuna bir katkı sağlar. Bu görev bir vatan borcudur bu borcu ifa eden Türk gençlerine Mehmetçik denir.

Ülkemizde askerlik görevi kutsal olmasının yanında mecburi bir görevdir. 19 Yaşına gelen her Türk genci yoklama için yaşadığı bölgede ki askerlik şubesine giderek yoklamaya katılır. 20 yaşına gelince askerlik görevini ifa eder. Bu süre 6 ay olarak tanımlanmaktadır. Buraya kadar vatan görevi olan zorunlu askerlik hizmetini anlattık, bundan sonra anlatacaklarımız askerliği vatan borcundan öte bir meslek olarak gören gençlerimizin askerde kalmak için yapması gerekenleri anlatacağımız bir süreç olacak.

Asker Olmak İçin Gereken Şartlar

Asker olmak hem şerefli hem de yaşam şartları göz önüne alındığında ekonomi olarak rahat edebileceğiniz meslekler arasındadır. Tabi bu mesleğinde zor hatta diğer tüm mesleklere göre deyim yerindeyse kelle koltukta bir meslek olduğunu söylememize gerek olmayacağını biliyorum. Her an sınır boylarında el tetikte bizler rahat yaşayalım diye belki de canı pahasına vatanı milleti korumak adına görev yapıyorlar. Bu borcun ödenmesi imkansızdır. Konu asker ve vatan olunca söyleyecek çok söz oluyor. Ama konunun bütünlüğünü bozmadan devam edecek olursak;

  • Vücut bütünlüğü göz önüne alınarak vücudunuzda dövme, çizik, yanık gibi izlerin olmaması
  • Biraz ilginç olsa da diş yapısının düzgün ve kusursuz olması
  • En az lise ya da dengi okullardan mezun olunması
  • 2 yıllık ön lisans mezunu olan adayların 26 yaşını aşmamış olması
  • Vücudun sağlam ve kusursuz olması
  • 2 yıllık veya 4 yıllık fakültelerden mezun olmak
  • Yazılı sınavdan 70 puan ve üzerinde almak
  • Yazılı sınavda başarılı olanlar (mekik, zıplama, koşma) gibi beceri sınavına tabii tutulurlar
  • Bu sınavlardan da başarı yakalayan adaylar mülakat ile son aşamaya girerler.

Yukarıda verilen şartlar asker olmak için başvuran adaylardan istenen özelliklerdendir. Bu özelliklerinize göre askerde ki konumunuza göre şekillenecektir.

Bu şartlara uygun bir durumdaysanız, subay, astsubay, memur, uzman ve sözleşmeli asker olabilirsiniz.

Ülkemizde terör adı altında bölücülük yapan ve bu emelleri ile kalleşçe ana karnında ki çocukların bile katili olan insan diyemeyeceğim yaratıklara nefes aldırmayan Türk ordusu, her zaman saygıyı hak ediyor. Allah onların ayaklarına taş değdirmesin.

Polis Olmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Corona Virüse Karşı Etkili Zeytin Yaprağı Çayı Nasıl Yapılır?

Youtube ile Para Kazanma

TED

 

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Linkler: kızlara güzel sözler-amca sözleri-grup isimleri-kızlara iltifatlar-kuzen sözleri-kırmızı kalp anlamı-dede sözleri-kızlara güzel sözler-saxenda-kızıma güzel sözler-yeğen sözleri-yangın merdiveni-Instagram Türk Beğeni Satın Al-at isimleri-saxenda-bedava sohbet