Küresel Isınma Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Kayıt Dışı
Trend

Küresel Isınma Nedir? Nedenleri Nelerdir?

İnsan tam 999.999 adımda 1 milyar nüfusa ulaşmıştır. Son adım olan 1 milyonuncu adımda ise 8 milyara çıkmıştır. Milyonda 1 adımda 8 kat artmanın mutlaka olumsuz getirileri vardır diye düşünülebilir.

Bunun üstüne insanın yılda 200.000 milyar hayvanı kesip yemesi, bunların yarattığı sera gazı etkisi, hayvanları yemek için harcanan petrolün dünyanın iklimini hızla değiştirdiği de düşünülebilir.

İnsanların her yıl yılbaşı kutlaması gibi aynı hava olaylarını yaşaması insanların değişmeyen bir iklim algısına sahip olmasına neden olmuş olabilir.

Peki durum böyle mi? Yani insanlar gerçekten değişmez bir iklim algısına mı sahip? Eğer durum öyleyse bu nasıl anlaşılabilir?

İnsanlar tarihinde hiç olmadığı kadar petrolle çalışan araba, uçak, gemi vb. araçlar üretmektedir. Genel ağdan (İnternet) havada dolaşan uçakların anlık görüntüleri incelendiğinde neredeyse minik uçakların doldurduğu hava sahasından dolayı yeri görmek zorlaşır. Bu uçakların hepsi tonlarca kerosen (Jet A1, uçak yakıtı) taşır. Havalimanına inmeden de artan keroseni atmosfere salar ki inişte herhangi bir kazada uçak alev almasın.

Dünyadaki ulaşımın %80’i deniz yolu sağlanmaktadır. Mazotla çalışan gemiler uçaklardan kat be kat fazla yakıtla denize açılır. Bunlara da genel ağdan bakılacak olursa denizlerin her tarafında oldukları görülür. Yıllar geçtikçe de sayıları artmaktadır.

Küresel Isınma Nedenleri

Binek otomobilleri söylemek gereksiz. Dünyadaki binlerce kalabalık şehrin caddelerini sadece bir tonluk gövdeleri ile tıkamazlar. Aynı zamanda atmosferin de canına ot tıkarlar.

Her yıl aynı zamanda kar yağdığını gören insanlar, ne yapsalar yapsınlar iklimin bundan etkilenmeyeceğini düşünerek bu şekilde bir artışa neden olarak bindikleri dalı kestiklerinin farkında mı değiller? Yoksa olay başka bir yönde gelişiyor da kimsenin bundan haberi mi yok?

Dünyayı yöneten insanlar küresel ısınmanın farkında değiller mi? Küresel ısınmaya neden olan şey petrol kullanımı, milyarlarca hayvanla ozon tabakasının delinmesi, ısınma amaçlı fosil yakıt kullanımı mı? Cevap evetse, insanlar bindiği dalı neden keser?

Belki de küresel ısınma, içinde bulunulan zamanla anlaşılabilecek bir durum değildir.

Acaba küresel iklim değişikliğinin ayak izleri takip edilirse küresel ısınma sürecinin nasıl geliştiği de ortaya çıkabilir mi?

Dünya beş buzul çağı yaşamış durumda.

Son buzul çağının adı Küçük Buzul Çağı…

Küçük buzul çağı, 1450’lerde başlayıp 1850’lere kadar devam etmiştir. Bu süreçte dünya soğuktan milyonlarca insanını kaybetmiştir. İsveç’te 2 milyon insanın yaşamını yitirdiği söylenir.

Soğuktan dolayı sıcak bölgelerde yerleşim aramaya çıkmış olan Ameriko Vespuçi ve Cristopher Colombus Miami gibi Amerika’ya yakın olup yılın tamamı sıcak olan yerleşim yerlerini keşfetmiş soğuktan titreyen insanın sıcak yerlere gitmesini sağlamıştır.

Peki geoid biçimli dünyada bu insanlar yönlerini nasıl bulabilmiş olabilir?

1950 yılında İstanbul’da yaşamış insanlar, İstanbul Boğazı’nın buzla kaplı olduğu zamana da çekilmiş fotoğraflara sahiptir. 1850 yılında sona ermiş Küçük Buzul Çağı tam 100 yıl sonra bile etkilerini devam ettirmiştir. Bu kesin bilgiye dayanarak 5 buzul çağında dünyanın neredeyse tamamının buzla kaplı olduğu fakat bir yerinin sıcak kalmış olması gerektiği düşünülebilir. Bu sıcak kalan yer de ekvator kuşağı denilen incecik çizgidir. Aksi takdirde insanın buzul çağında yaşayıp günümüze gelmesi neredeyse imkansızdır.

Colombus, ekvatora yakın bir yerde yola çıkmış. Yüksek olasılık sağındaki buzulların yol göstermesiyle ekvataro paralel olarak gemisini yüzdürmüş ve Miami’ye ulaşmıştır. Diğer türlü portakalın üzerinde bir oraya bir buraya gidip hiç bir yere varamayan karınca misali hiç bir keşifte bulunamayabilirdi.

Peki ne oldu da o soğuklar gitti ve dünyada yaşanabilen ekvator yaşanmaz hale geldi?

Dünya niçin ısındı?

O dönemde 200.000.000.000 hayvan da kesilmiyordu. Petrol de kullanılmıyordu. Ne oldu da Dünya ısındı?

Bu sorunun cevabını yüksek olasılık bu günlerde yaşayanlar olarak alamayacağız. Fakat hiç olmazsa değişmez bir iklim algısına sahip insanlar gibi hiç olmazsa iklimin sürekli değiştiğini artık idrak edebiliriz. İklimin değişmez bir şekilde sürekli ısındığının da farkındayız. Öyle olmasaydı ekvator buzul çağında mükemmel bir yaşama alanı iken birden dev sürüngenlere, dinozorlara mezar olmazdı. Sıcaktan öldürüp yığınlar halinde petrole çevirmezdi.

Ekvator ısınmış ve orada yaşayan insanlar ısınmanın etkisi ile haşlanmamak için kuzeye ve güneye taşınmıştır. Bu taşınım öyle bir hızla olmakta ki dünyanın en büyük ülkesi Rusya’ya kadar ulaşmış durumdadır.

 

Dünyada sürekli bir ekvator bölgesinden kaçış yaşanmış, hala da yaşanmakta, zira çölleşmeye hiç bir canlı dayanamamaktadır.

Dünyanın ısınma saati hiç durmadan işlemekte, daha önce görülmeyen hava olayları görülmekte, denizler kirlenmeye, yağışlar azalmaya başlamaktadır.

Bu hızla sürekli kuzey ve güneye kaçacak insan eni sonunda kutuplara varacak ve orada ne su ne de yiyecek bulup belki de yaşamı belki de yeni bir türe devredecektir. Çünkü dünyanın ısınmasına ek olarak kendi etkinlikleri ile dünyayı daha hızlı ısındırmaktadır.

Bu ısınım nasıl olmaktadır?

Güneşten gelen ışınların bir kısmının dünyada kalmasıyla canlı yaşamı devam etmektedir. Bu ışınların gereğinden fazla atmosferde tutunması da canlı yaşamını tehdit etmektedir.

Çünkü dünyanın ısısının sadece 1°C artması ekvator kuşağının biraz daha genişlemesi, insana dünyada kalacak yerin kutuplara doğru biraz daha daralması anlamına gelecektir.

Bu yüzden insanın dünyayı ısıtmaktan vazgeçmesi gerekmektedir. Bunun için kömürü ısınmada, petrolü da araç gereç üretme ve ulaşımda kullanmaya son vermelidir. Hoş bunu yapması sadece küresel ısınmanın hızını normale getirebilecektir. Dünya aynı hızda ısınmaya devam edecektir.

Çünkü her buzul çağı sonrası dünya ısınmıştır. Tekrar soğumuş, tekrar ısınmıştır. Bu bize 6. Buzul çağına gidişimizin göstergesidir aynı zamanda!

Bir sonraki buzul çağından önce dünya yaklaşık 2 yüzyıldır ısınmaktadır. 5 milyar yaşındaki dünyanın 5 buzul çağı atlatmış olması ve bu zamanın neredeyse 5 milyarda 1 zamanda bile değilken 6. Buzul çağına yaklaşmasının normal olmadığı söylenebilir.

Petrol kullanımı ve ağaçların yok edilmesinin son buzul çağına gidişi hızlandırdığı pek çok bilim adamınca dillendirilmektedir. Hatta bunun kutupları erittiği iddiası da güçlü bir varsayım olarak görülmektedir.

Bu bilgilerin ışığında özellikle petrol ve petrolün yürüttüğü araçları üreten ülkeler, bu olasılıklara karşı petrolü bırakmaya hazırlanmaktadır. Okulların açık olmasıyla dünyayı bir karınca gibi saran insan, okul kapanınca eve kapanıp petrol kullanmayı bırakmıştır.

Bunun sonucunda dünyada hava kirliliği hiç olmadığı kadar azalmıştır. Doğa kendini biraz olsun yenileme şansı bulmuştur.

Evet…

Belki dünya sürekli olarak soğuyup ısındı. Buzul çağı yaşadı ve yandı. Sonra yine donup buzla kaplandı.

Yine de son dönemde aynı insanların bir yüzyıl içinde 1 milyardan 8 milyara çıkması gibi dünyanın birden ısınmasının uzun dönemlerde oluşan buzul çağlarından oldukça farklı bir süreç geçirdiği aşikardır.

Evet… Sonuç Olarak

Belki ısınmanın önüne geçilemeyecek! Belki de yüzyıl geçmeden ısınmanın iklimi değiştirmesiyle buzullaşma başlayacak! Aşırı buharlaşma yağış azalması sonucu kuraklığı getirecek! Yiyecek üretilemeyip dünya kaosa sürüklenecek! Kuzey ve güney yaşanılacak tek yer kalacak!

Yine de yağmur yağdırabilen insan, iklimde dengeyi sağlayabilmek için dünyayı soğutmanın da bir yolunu bulabilir. Tabi acilen petrol ile elektriği yer değiştirmesi gerektiğinin farkına varıp bunu çok hızlı bir şekilde gerçekleştirirse! Çok hızlı bir şekilde yenilenebilir enerjiye geçebilirse! Aksi takdirde sera gazı oranının yükselmesi ile atmosferdeki ısının 1000 °C’ye çıkması hiç uzak bir ihtimal değildir.

Çünkü Mars’ta sera gazı tutulamadığı için hava buz gibi iken, sera gazının çok yoğun olduğu Venüs’te sıcaklık tam da 1000 °C civarındadır.

Küresel ısınmayı durduramayacağını düşünen insanlar şimdiden bir sonraki gezegenin yolunu tutmuştur. Henüz bebek adımı ile o yolda olan insanlar, Merkür’ün başına gelen şeyin Dünya’nın da başına gelebileceğinin farkında! Bu yüzden Güneş’in her gün biraz daha ısıttığı Dünya’dan sağ kurtulmanın peşinde!

Bu yazımızı beğendiyseniz “Çevre Kirliliği Ve Sebepleri Nelerdir?” yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

DÜNYAMIZI KORUYALIM

İlgili Makaleler

4 Yorum

  1. Merhaba Öncelikle böyle önemli bir konuya değindiğiniz için teşekkürler. İnşallah bütün insanlar çok yakında karşılaşacağımız felaketin bir an önce bilincine varır ve üzerine düşeni yapar. Güzelim dünyamızın yok oluşunu izlemeyi bırakırlar.

    1. merhaba yazıda da belirttiğimiz üzere insanlar bu şekilde davranarak küresel ısınmanın hızını daha da arttırmakta. Yaşanabilir bir dünya için yenilenebilir enerjileri kullanmalı ve gereksiz kullanımdan vazgeçmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Linkler: kızlara güzel sözler-amca sözleri-grup isimleri-kızlara iltifatlar-kuzen sözleri-kırmızı kalp anlamı-dede sözleri-kızlara güzel sözler-saxenda-kızıma güzel sözler-yeğen sözleri-yangın merdiveni-Instagram Türk Beğeni Satın Al-at isimleri-saxenda-bedava sohbet