Fitre ne kadar 2021 - Serkan Hüseyin Atay
Genel

Fitre ne kadar 2021

Fitre yani Fıtır Sadakası yeterli sayıda mala sahip olan her Müslümanın kendisi ve ailesinin adına ihtiyaç sahibi olan kişilere Ramazan ayında vermesi gereken bir sadakadır. Bu sadakanın temel ihtiyaçlarınızın dışında fazla malı olan kişiler tarafından verilmesi makuldür. Bu Şekilde bir giriş yaparak yazımız da sizlere “Bu Yıl Fitre Ne Kadar, Fitre Ne Zaman Verilir, Fitre Nedir, Kardeşe Fitre Verilir mi, 2021 Fitre Ne Kadar Diyanet, Fitre Kimlere Verilir, Fitre Nereye Verilir, Fitre nedir neden verilir, Kimler için fitre verilir, Fitre ne kadar ve ne zaman verilir” gibi sorulara dilimiz döndüğünce cevap vereceğiz.

Fitre Nedir?

Türkçemizde Fitre olarak adlandırdığımız ama gerçek anlamda Fıtır Sadakası dediğimiz olgu temel ihtiyacımızın dışında malımızın sadakası olarak verdiğimiz her sene diyanet tarafından açıklanan sadaka miktarıdır.

Fitre Ne Zaman Verilir?

Fitre yani Fıtır Sadakası Bayramdan önce verilmesi daha makul olduğu gibi Ramazan Bayramının birinci günü verilebilir. Bayramdan önce verilmesi daha faziletli olduğu belirtilir. Bu sadakanın bayram öncesi yada bayramda fakir ve ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını görmesi ve sevinmeleri için verilecek olması durumu bu sadakanın bayramdan önce verilmesi gerektiğini şahsen düşünmekteyim. Hadislerde de bu durumdan bahsetmiş ki önemli olan fakir ve ihtiyaç sahiplerine yardım edilmesidir.

İbn Abbas (r. anhümâ)’nın naklettiği bir hadiste şöyle buyurulur:

Rasûlullah (s.a.s) oruçluları gereksiz ve çirkin sözlerden arındırmak ve yoksullara yiyecek  sağlamak için fitreyi farz kılmıştır. Fitreyi kim namazdan önce öderse, bu makbul bir zekât, kim de namazdan sonra öderse, herhangi bir sadaka olur.” (Buhârî, Zekât, 70, 71, 77; Müslim, Zekât, 12 , 13, 16)

Hiç şüphesiz, sadaka veren erkekler, sadaka veren kadınlar ve Allah’a güzel bir borç verenler, onlara (ecirleri) kat kat arttırılır ve onlar için değerli bir mükâfat vardır. (57/Hadîd, 18)

Kardeşe Fitre Verilir mi?

Bu Konu hakkında mezheplerin ne dediğine bakacağız. Fitre temel ihtiyacımız dışında malımızdan fakirlere ve ihtiyaç sahiplerine Bayramın 1. günü yada bayram öncesi verilen sadakaydı. Bu sadakanın kardeşe verilmesi ile alakalı Hanefi mezhebi şunları söylemektedir.

  • Anne, baba, büyük anne ve büyük babalara, oğlunuza ve kızınıza ve bunların çocuklarına ve torunlarınıza eşinize yani kısaca çekirdek aile içinde ve saydığımız geniş aile içinde ki kişilere Fitre yani Fıtır Sadakası verilmez. Verilirse bu sadece sadaka yardım olur. Ramazan da verilen Fıtır Sadakası yerine geçmez.
  • Zenginlere ve Nisap miktarda mala sahip olan  kişilere Fitre yani Fıtır Sadakası verilmez.
  • Şafilere ve Ebu Yusuf’a Göre Fitre Müslüman olmayanlara da verilmez.

Fitre Kimlere Verilir?

Malı mülkü olmayan temel ihtiyacını karşılamayan ve zorlanan Müslümanlara fitre verilir. Bunların dışındaki kardeş, teyze, dayı, amca, hala ve onların çocukları, gelin, damat, kayınpeder ve kayınvalide gibi akrabalar zengin değillerse kendilerine zekat, fitre ve fidye verilebilir.

Fitre Nereye Verilir?

Fitre kişiye verileceği gibi herhangi bir kuruma verilebilir mi sorusu sürekli sorulan sorular arasındadır. Bu soruya şu şekilde cevap verebiliriz.

Toplanan yardım ve zekatları güvenilir bir fonda toplayıp dinen kuranın Tövbe Süresinin 60. Ayetinde belirttiği şekilde dağıtacaksa devlet tarafından kabul görmüş yasal olan kurumlara fitre ve zekat verilebilir. Tevbe suresinin 60. ayeti açık ve net bir şekilde kime ve nereye verileceğini belirtir.

Tevbe suresinin 60. ayeti

“Sadakalar (zekât gelirleri) ancak şunlar içindir: Yoksullar, düşkünler, sadakaların toplanmasında görevli olanlar, kalpleri kazanılacak olanlar, âzat edilecek köleler, borçlular, Allah yolunda (çalışanlar) ve yolda kalmışlar. İşte Allah’ın kesin buyruğu budur. Allah bilmekte ve hikmetle yönetmektedir.”

Diyanete Göre 2021 Fitre Ne Kadar?

Diyanet İşleri Yüksek Kurulu 15 Mart 2021 tarihinde yaptığı açıklamada Fitre miktarını 2022 yılı Ramazan ayının başlangıcına kadar olan süre için fitre miktarının 28 TL olarak belirlendiğini açıklamıştır. Bu tutarın eksiği olmayacağı gibi fazlasını da vermek size kalmıştır. 4 kişilik bir aile için verilecek fitre miiktarı 112 Türk Lirasıdır. Bu tutarı dediğimiz gibi arttırmak sizin elinizde ben şahsen bunu yuvarlar 150 Türk Lirası olarak verilmesini isterim sonuçta hayat pahalı ve alım gücü ortada 112 Türk Lirası yerine 150 Türk Lirası verilirse Fitre verilen kişi daha rahat ihtiyacını görecektir diye düşünüyorum.

Son 10 Yılda Fitre Miktarları

2011 yılında: 7.5 TL
2012 yılında: 8,5 TL
2013 yılında: 9.5 TL
2014 yılında: 10 TL
2015 yılında: 11.5 TL
2016 yılında: 15 TL
2017 yılında: 16 TL
2018 yılında: 19 TL
2019 yılında: 23 TL
2020 yılında: 27 TL

Diyanete Göre 2021 Oruç Fidye Miktarı Ne Kadar?

Belirli nedenlerle oruç tutamayan kişiler tutmadıkları oruç günleri için verecekleri fidye miktarı 15 mart 2021 tarihinde Diyanet İşleri Yüksek Kurulu tarafından açıklanmış ve bir günlük Fitre miktarı olan 28 TL olarak belirlenmiştir. Belirli nedenlerle oruç tutamayan Müslümanlar her gün için 28 tl olacak şekilde fidye vermelidir.

Kur’an-ı Kerim’de, “Oruç tutmaya güç yetiremeyenler, bir yoksul doyumu fidye öder.” (Bakara, 2/184) buyrulmaktadır. Buna göre ihtiyarlık ve şifa ümidi olmayan bir hastalık sebebiyle oruç tutamayan kimse, daha sonra bu oruçları kaza etme imkânı bulamazsa, her gününe karşılık bir fidye öder. (Serahsî, el-Mebsût, III, 100; İbn Kudâme, el-Muğnî, IV, 395-397)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Linkler: kızlara güzel sözler-amca sözleri-grup isimleri-kızlara iltifatlar-kuzen sözleri-kırmızı kalp anlamı-dede sözleri-kızlara güzel sözler-saxenda-kızıma güzel sözler-yeğen sözleri-yangın merdiveni-Instagram Türk Beğeni Satın Al-at isimleri-saxenda-bedava sohbet