Dünyayı Kim Yönetiyor? Dünyayı Yöneten Gizli Güçler
Kayıt Dışı
Trend

Dünyayı Kim Yönetiyor? Dünyayı Yöneten Gizli Güçler

Dünyadan insanları ortadan kaldırdığımızda insana dair her iz silinir. Geriye ne ekonomi ne siyaset ne turizm kalır. İlk duracak şeylerden biri ulaşımdır.

Homurdanan uçaklar, denizleri kaplayan gemiler, trafiği alt üst eden arabalar… Her şey ansızın durur. Televizyonlar saatler içinde yayın yapmaz hale gelir. Dünyanın gürültüsü kısa sürede kaybolur. Geriye dünyanın diğer toplumunun miyavlama, havlama, cıvıldama sesi kalır.

Dünyadan hayvanları da kaldıralım. Hatta dünyanın kendisini de…

Etrafındaki güneş ve gezegenleri.. hatta samanyolu galaksisini de kaldıralım.

Evrenin içindeki tüm galaksileri silelim. Uzay bomboş kalsın. Bu bomboşluğu bir mağaraya benzetirsek mağaranın bir duvarı olmasını gerektiğini farz edelim.

O mağara duvarını da kaldıralım.

İşte zekâmız tam da bu sınıra kadar gelebilmektedir.. o mağara duvarını da kaldırınca ardında ne görülebilir? Ardı var mı? Yok mu? Varsa ne var? Eğer bir şey varsa onu da kaldıralım. Peki ya sonra? Ondan sonra ne var? Bir şey yoksa biz nerden geldik?

Mutlaka bir şeyler var olmalı, zira bir yaratıcının var olması gerekir ki evrenin içini müthiş bir ahenkle bezensin. Böylece dünyayı kim yönetiyor sorusuna çok kolay bir şekilde Allah cevabı verilebilir. Fakat soruda kastedilen insan olduğu için bu sorunun cevabı şimdiye kadar ki usavurmadan daha zor olabilir. Nasıl mum dibine ışık veremezse insanın da kendine dair cevaplar bulması kolay olmamaktadır.

Dünyayı Sahi kim yönetiyor?

Şu an Dünyayı insan, o insanın da erkeğinin yönettiğine şüphe yok. Her yüz yönetenin bir tanesinin kadın, diğerlerinin erkek olması bizi bu sonuca rahatça götürmektedir. Peki hangi erkek? Yoksa erkekler mi?

Bu sorunun cevabını sadece insanda aramak yordamanın bazı yönlerini eksik bırakabilir. Dünyada başka canlılar da vardır ve onların da kendi aralarında yönetişim mekanizmaları vardır. Örneğin Tüfek, Mikrop ve Çelik kitabında Atlardan birinin lider olduğu, A olarak kabul edilebilecek bu atın herhangi bir tehlike anında tüm sürüyü belli bir yöne sevk ettiği söylenir. Bundan başka A’nın alt hiyerarşisinde B atlarının ve B’nin de C, D, E şeklinde devam rütbeye sahip atların bulunduğunu söyler.

Bu durum sadece atlar için değil toplum halinde yaşayan tüm canlılar için geçerlidir. Örneğin ayı, kartal, çita vb. canlılar soğuk kanlıdır. Toplum halinde yaşayamaz. Yaşamadıkları gibi toplum halinde yaşayan canlılara (koyun, insan, zebra vb) saldırırlar. Bunlar kendi işlerinin müdürüdür. Bu grup atlarda olduğu gibi hiyerarşi oluşturacak topluma sahip değildir. O yüzden kendi kararlarını kendi verirler.

Toplum halinde yaşayan hayvanlar ise sıcak kanlıdır. Örneğin inek, zebra, eşek, koyun, leylek, insan vb. canlılar toplum halinde yaşar. Bunlar kendi işlerinin müdürü değildir. Sürekli olarak bir üstteki kişiden emir alırlar. Bu yüzden kendi kararlarının kendileri veremezler.

Bu canlıların en çok bilineni insandır.

İnsan eğer ev yapacaksa bunu bir üst kişiye sormak zorundadır. Sormaması yasaktır. Okula başlayıp başlamamasının kararını kendi veremez. Çünkü okumamak yasaktır. Kendi evini nasıl yapacağını belediyedeki bir üst kişiye sormak dünyayı kimin yönettiğine dair en küçük ipucunu verebilir. Fakat bazı işlere göre daha küçük ipuçları da görülebilir.

Örneğin muhtar. İnsan muhtara sormadan bazı işleri yapamaz. Muhtar kaymakama sormadan bazı işleri yapamaz. Kaymakam valiye sormadan bazı işleri yapamaz. Vali bakana sormadan, bakan Cumhurbaşkanına sormadan bazı işleri yapamaz. Yani insanlarda atlara benzer bir yönetişim silsilesi vardır.

Buradan da dünyayı cumhurbaşkanlarının yönettiği sonucuna varılabilir, fakat dünyadaki hiyerarşinin bu kadarla bitmediği aşikardır. Bir devletin Cumhurbaşkanı bazen bir üstüne sormadan bazı işleri yapamaz. Örneğin Almanya Cumhurbaşkanı Avrupa Birliğine sormadan bazı işleri halledemez. Bu da Cumhurbaşkanlarının da üstünde bir yöneticinin var olduğunu ispat eder.

Belki de Cumhurbaşkanlarının da üstünde bulunan yapıları yöneten birileri de vardır. Konunun başında açıklandığı gibi bu sorulara cevap bulmak kolay değildir.

Atlar, bir tehlikeyle karşı karşıya kaldıklarında atların en zekisi, en güçlüsü bu tehlikeyi yetenekleri sayesinde hemen fark eder. Zaten fark edebildiği için sürünün lideridir. Sürünün lideri olarak çok kısa zamanda tüm sürüyü peşine takarak onları tehlikeden uzaklaştırmaya çalışır. Atların en önde gideni yüksek olasılık odur. Leylekleri kıtadan kıtaya taşıyan en öndeki leyleğin de lider olduğu çok bellidir. Toplum halinde yaşayan tüm hayvanların liderleri anında göze batar.

Gelin görün ki bu durum insanlar için öyle değildir.

Yıllar önce dünyaya bir göktaşının çarpacağı ve dünyanın yok olacağına dair bilgiyi alır almaz tüm servetini yiyen, ilginç durumlara kendini sokan bu ortak psikolojiye sahip insanların liderinin kim olduğunu anlamak çok zordur çünkü leyleklerde olduğu gibi en önde değildir.

Bazen meydanları dolduran insanlar ansızın belli bir şekilde hareket etmeye başlar. O sırada da liderin kim olduğu anlaşılmaz. Herkes birbirine soru sormaya başlar. Kim söyledi? Ne zaman söyledi? Bu söylenen doğru mu diye…

Oysa hayvanlarda öyle değildir. A atını her bir grup üyesi tanır. Ona göre hareket eder. Dünyanın tümüne baktığımızda dünyayı yönetenlerin veya yöneteni her kimse bu kişi tanımaz. Çünkü yönlendirme anı atlarda olduğu gibi somut bir şekilde tezahür etmez. Bazen nerden geldiği bilinmeyen bir telkinin tüm topluma hatta toplumlara sirayeti kelebek etkisi yapmakta ve dünyayı kasıp kavurmaktadır.

Futbolda şike iddiaların arttığı bir dönemde yapılan bir filmde: “Ne sanıyordun, şike yaptılar.” Sözüne karşılık filmin saf başrol oyuncusu: “Ama bana bunu söylemediler!” şeklinde anasınıfı çocuğu saflığında bir beklentisini dile getirir. Ona göre şikeyi kim yapıyorsa telefon açıp ben yaptım demelidir. Beklentisi bu yöndedir.

Buna göre dünyayı kim yönetiyorsa, bizim saf başrole telefon açıp ya da karşısına çıkıp: “Dünyayı ben yönetiyorum.” demelidir, çünkü daha önce bunu ona kimse söylememiştir!

Zaten kimse bunu söylemez. O yüzdende dünyayı kimin yönettiği bilinmez. Ayrıca dünyayı kim yönetiyorsa güvenlikten dolayı da bilinmek için aşermiyordur. Yüksek olasılık, dünyayı şu kişi şu kişiler yönetiyor diye de yanlış yönlendirme yapıp kendisinin daha da örtük kılar. yazımızı da okuyabilirsiniz.

Yazımızı beğendiyseniz Küresel Isınma Nedir? Nedenleri Nelerdir? yazımızı da okuyabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı

Linkler: kızlara güzel sözler-amca sözleri-grup isimleri-kızlara iltifatlar-kuzen sözleri-kırmızı kalp anlamı-dede sözleri-kızlara güzel sözler-saxenda-kızıma güzel sözler-yeğen sözleri-yangın merdiveni-Instagram Türk Beğeni Satın Al-at isimleri-saxenda-bedava sohbet