Kişisel Blog

Beyaz ışığın zararları nelerdir ?

0

Beyaz Işığın Zararları Nelerdir?

Renklerin algılanmasını sağlayan etken ışıktır ve renkler ışıklardan türemiştir. Işık olmadan renklerin ortaya çıkması beklenemez. Doğal olan ışık güneşten gelen ışıktır ve saf, beyaz ışık olarak tanımlanır. Güneş ışığı nasıl ki doğrudan bakıldığında ya da maruz kalındığında başta göz olmak üzere insan bedenine ve ruh haline zarar veriyor ise beyaz ışık da zamanla zararları ortaya çıkan bir ışık türüdür.

Beyaz ışık içeriğinde yüksek oranda mavi ışık barındırması nedeniyle insanların biyolojik saatini etkiler ve uyku düzenini bozar. Nasıl ki güneş ışığına doğrudan bakmak gözü yorar ve kısa sürelide olsa görme kaybına neden oluyorsa aynı şekilde beyaz ışığa da yüksek miktarda ve uzun süre boyunca maruz kalmak görme performansını olumsuz etkiler. Mavi ışık uykuyu teşvik eden salgıların işlevini yerine getirmesini engeller.

Beyaz ışık içinde yoğun olarak mavi ışık barındırdığı için beyaz ışık uyku problemine neden olur. Ayrıca beyaz ışığa uzun süre doğrudan ve uzun süre maruz kalmak gözde yapısal bozukluklara ve zamanla görme kayıplarına da sebep olmaktadır. Kimi insanlarda yoğun beyaz ışığa maruz kalmadan kaynaklı olarak meme, prostat vb gibi kanserlerin de meydana gelme riski artmaktadır. LED aydınlatma beyaz ışığın zararlarını en aza indirmesi bakımından büyük öneme sahiptir. Beyaz ışığın zararları sadece onu kullanan insanlara değil doğal yaşamda bulunan tüm canlılara da dokunmaktadır. Günümüzde birçok alanda, özellikle ofis aydınlatması sisteminde beyaz ışık kullanmak mecburiyetinde kaldığımız için, beyaz ışığın en az zarar verecek şekilde kullanılması hem insan sağlığı hem de doğal yaşamda bulunan canlıların yaşamı açısından önemlidir. Kullanılan beyaz ışığın LED aydınlatma olarak kullanılması, beyaz ışığın zararlarını tek başına engellemeyecektir. LED aydınlatmanın aynı zamanda kullanım şekli de önemlidir.

Ortam aydınlatması yapılırken aydınlatmanın sabit olması gün içerisinde ışığın kalitesine etki edeceği için ray spot aydınlatma tarzı hareketli aydınlatmalar hem gün ışığı gibi yönü ayarlanabilir hem de dekoratif özelliği ile de ortama estetik özellik katar bu sebeple de dekorasyonlarda sıkça kullanılır.

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy