Kişisel Blog

Random Ne Demek?

0

Random ne demek? Sorusuna kısaca ‘rastgele, tesadüfen’ şeklinde cevap verebiliriz. İngilizce kökenli bu sözcük, planlanmamış, spontane gelişen durumları ve olayları ifade etmek için kullanılır. Sosyal medyada random anlamı ise rastgele yazılan harfleri ifade eder.

Random kelimesi programlamada sıkça kullanılır. Rastgele sayı seçme durumuna ‘random numbers’ denir. Programcılar, geliştirdikleri yazılımda bazı testler yaparken bu formülden yararlanır. Bu da onlara pratiklik ve zaman kazandırır.

Random Atmak Nedir?

Klavyedeki harflere gelişigüzel bir şekilde basmak demektir. Ortaya çıkan harfler topluluğu hiçbir anlam ifade etmez. Bu, random gülme olarak da bilinir. Mesela asdasdasdasd buna bir örnektir.

Random Türkçesi Nedir?

Günlük konuşmalarda ve sosyal medyada sıklıkla karşımıza çıkan random kelimesinin anlamı ekonomi bilimini de ilgilendirir. Ekonomide ”belirsizlik” mânâsına gelen bu kelime, özellikle Instagram’da ve forumlarda oldukça popülerdir.

Random kelime anlamı, yukarıda da bildirdiğimiz gibi ‘herhangi bir kurala dayanmayan, tesadüfi’ şeklindedir. Random gülmek ise, bir şeye kahkahayla tepki verdiğinizi, çok komik bulduğunuzu ifade eder.

Random ne demektir? Sorusuna ‘planlanması mümkün olmayan, önceden belirlenemeyen’ diye de cevap verebiliriz. Bu anlamda ‘random’, ticarette kendine yer bulur. Âniden değişen istatistiksel verilerden bahsederken kullanılır.

Random Türkçesi Nedir?

‘Şans eseri, düzensiz, öylesine, gelişigüzel’ anlamına gelen random kelimesi, bilhassa 2010 yılından sonra popüleritesini giderek artırmıştır. Türkçe, yabancı dilden geçen sözcüklerle dolu bir dildir ve random da bunlardan biridir. ‘Non-random’ ise ‘tesadüf olmayan’ anlamına gelir.

Twitter ve Facebook gibi sosyal medya platformlarında da yaygın olan bu kelime özellikle 18-25 yaş arası bireyler tarafından sıklıkla kullanılır.

Sonuç olarak random kelime anlamı, beklenmedik bir anda ortaya çıkan, birdenbire meydana gelen sürpriz durumları anlatmak için kullanılan bir kavramdır. Random gülmek ise ‘haykırdım, koptum’ gibi anlamlara gelir. ‘O kadar komik ki gülmekten konuşamıyorum.’ Mesajı verir. Ya da ‘bu dediğini ciddiye almıyorum’, ‘konuyu kapatalım’ gibi anlamlarda da kullanılır.

Random Nasıl Atılır?

Bunun için klavyede rastgele harflere basmanız yeterlidir. Böylece karşınızdaki kişiye çok güldüğünüzü gösterebilir, tepkinizi emoji yerine random atarak dile getirebilirsiniz. Random gülmek ‘çılgınca kahkaha atmak’ anlamındadır. Hani ‘haykırdım’ deriz ya, işte random gülme bu anlamdadır.

Fakat bunu samimi olduğunuz kişilere karşı yapabilirsiniz. Aile ve yakın arkadaş gruplarında kullanabilirsiniz. PUBG ve benzeri oyunlarda da random gülebilirsiniz.

Ancak öğretmeninize, sizden yaşça büyük birine vb. yapmanız hiç hoş olmayacaktır. Yanlış anlaşılabilir, karşınızdakini kırabilirsiniz.

Random Gülme Örnekleri

Yerlere yatarak gülmek anlamına gelen random gülme çeşitleri her türlü harf ile yapılabilir. Örneğin:

  • Sdıpofoısfgffdgdf
  • Sgnkıfsdgıodgdghhg
  • Asdasdasdsaa
  • Asdasdas
  • Sgfodfmogdfgfd
  • Dmfgfdfgd

Random Cümle İçinde Kullanımı

Random ne demek? Konusunu sonlandırırken, bu kelimenin İngilizce dilindeki kullanımına da birkaç örnek vermek istiyoruz:

  • Pick a random pack from the box. (Kutunun içinden rastgele bir paket seç.)
  • I opened a random channel and came across my favorite ad. (Rastgele bir kanal açtım, karşıma en sevdiğim reklam çıktı.)
  • You have to study for the exam, you can’t be successful by randomly marking the questions. (Sınava çalışmalısın, soruları rastgele işaretleyerek başarılı olamazsın.)

 

Veraset Sistemi Nedir?

Oğuz Atay Kimdir?

Ömer Seyfettin Kimdir?

Halide Edip Adıvar Kimdir?

Halikarnas Balıkçısı Kimdir?

Semantik Makale Nedir? Nasıl Yazılır?

TED

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy