Kişisel Blog

0 Bir Doğal Sayı Mı?

1

Kimine göre “0” bir doğal sayı, kimine göre ise değil, bu kavram göreceli bir kavram olduğundan her kafadan değişik ses çıkması gayet normal. Sizlere bu yazımız da ” 0 pozitif bir doğal sayı mıdır?, 0 en küçük doğal sayı sayılır mı?, 0 bir tam sayı mı?, 0 nasıl bir sayıdır?, 0 Bir basamaklı sayı mıdır? “ sorularına geçerli bir cevap vermeye çalışacağız.

0 pozitif bir doğal sayı mıdır?

Sıfırın pozitif bir doğal sayı olduğu veya olmadığına kesin bir cevap veririz ama bu sadece bize göre bir cevap olur biz incelemelerimiz sonucunda olayın kaynağına inip sıfırın doğal sayı olup olmadığına dair yargıları ortaya koyacağız. Bu konuda 2 iddia bizlerin durumun nasıl bir karmaşa içinde olduğunu göstermekte. Milli Eğitim Bakanlığın yayınlarında ve Akademik çalışmalarda belirtildiği üzere;

Milli Eğitim Bakanlığı

” 0 bir doğal sayıdır. Doğal sayılar, negatif olmayan tam sayılar kümesidir ve sıfır da bunun bir parçasıdır. ISO 80000-2 standardı da bunu söyler. “

Akademik Çalışmalar

0 bir doğal sayı değildir. Nötr bir sayıyı saymak anlamsızdır. Üstelik doğal sayılar, pozitif tam sayılar kümesidir.

 

Sıfırın bir doğal sayı olup olmadığı konusu asırlardır matematikçileri kutuplaştıran ve ikiye bölen bir sorudur. Sıfır sayısı  ilk olarak Mezopotamya’da M.Ö 3. yüzyılda Tek başına herhangi bir tepkiye yol açmayan uyaranlar olarak bildiğimiz Nötr kavramını tanımlamak amacıyla kullanılmış bir ifadeydi. Bu durumda sıfır ne pozitif nede negatiftir.

İşte bu iki iddia ortada iken siz öğrencilerimizin neye karar vereceği aslında çok basit, sizden istenen sıfırın bir pozitif doğal sayı olduğu durumudur. Elbette ki akademik çalışmaların da boş olmadığı üst düzey yayınlar ve çalışmalar olduğu göze alındığında bu olguyu çözmenin tamamen bakış açısı ile alakalı olduğunu söyleyebiliriz.

0 en küçük doğal sayı sayılır mı?

Sıfır en küçük doğal sayı sayılır ama bazı durumlarda sayma sayıları eksiye gittiğinde -1 , -2 gibi sayılarında en küçük olduğunu göreceğiz. Bu anlamda düz mantıkta sıfır en küçük doğal sayıdır.

0 bir tam sayı mı?

Sıfır ne negatif nede pozitiftir. Bu bağlamdan yola çıkarak tam sayılar kümesi ile bu olguyu açıklayabiliriz. Matematikte tam sayılar kümesi Z şeklinde gösterilir. Tam sayılar kümesi şu şekilde ifade edilir: Z+ + Z + {0} Sıfır (0) sayısı ne pozitif ne de negatiftir, yani nötrdür.

Sayı sistemimizde her zaman sıklıkla kullandığımız Sıfır sayısı Toplama ve çıkarma işleminde sayıyı değiştirmeyen etkisiz bir eleman, çarpmada yutan eleman bölmede ise bir sayıya bölündüğünde 0 sonucu çıkar.  0 sayısı pozitif ve negatif olmayan bir sayıdır diyebiliriz.
1 Comment
  1. […] 0 Bir Doğal Sayı Mı? […]

Leave A Reply

Your email address will not be published.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

Privacy & Cookies Policy